نوران

بهترین روش برای طراحی نورپردازی داخلی محل کار

امروزه حداکثر 80٪ اطلاعات بصری پردازش می شوند. به همین دلیل طراحی نورپردازی داخلی محل کار تأثیر چشمگیر و بیشتری در پردازش اطلاعات دارد. در محل کار ، روشنایی عمدتا بخشی از موارد بسیار مهم است.

نور بر رفاه و سلامتی کارمندان موثر است. همچنین بر انگیزه و عملکردشان نیز تأثیر مثبت دارد. روشنایی در محل باید از نظر ایمنی به معنای بهداشت و ایمنی شغلی مطابقت داشته باشد

ارگونومی نورپردازی در محل کار

نور انواع مختلفی دارد که باید به بهترین نحو در محل مورد استفاده قرار گیرد.

توجه به این موضوع نه تنها از نظردرک بصری و نتیجه کمک می‌‎کند، بلکه با تأثیرات روحی-عاطفی و روانی-بیولوژیکی نیز نشان داده می‌شود.

درک بصری در یک اتاق در ابتدا با میزان روشنایی حاصل می شود. بنابراین طراحی نورپردازی داخلی محل کار باید با توجه به شرایط اتاق به صورت انتخاب شوند.

علاوه بر این ، چراغ های میز و لامپ های دیواری نیز می توانند اثر نور را زیاد کنند. آنها همچنین می توانند بر روی پردازش اطلاعات و تحریک ذهنی اثر بسیار زیادی دارند.


8ترند برتر طراحی نورپردازی داخلی در سال 2020


استفاده مناسب از نور روز و نور مصنوعی

استفاده مناسب از درست از نور در هنگام طراحی نورپردازی داخلی می تواند تأثیر زیادی در عوامل روحی-روانی داشته باشد. یک نورپردازی با طراحی ارگونومیک می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همانطور که مطالعات اثبات کرده است، نورپردازی خوب در محل کار نیز بر انگیزه تأثیر دارد.

برای ارزیابی کیفیت روشنایی، پارامترهای مختلفی تجزیه و تحلیل می شود. معیارهای اصلی سطح نور، میزان روشنایی ، کنترل روشنایی هارمونیک، رنگ نور و جهت هستند.

این پارامترهای تأثیرگذار بر محیط بصری، راحتی و عملکرد و اغلب در رویکردهای علمی و عملی از اهمیت بالایی برخوردارند.

توصیه ایی برای طراحی نورپردازی داخلی محل کار

  1. روشنایی باید در محل کار انعطاف پذیر و مقرون به صرفه در مصرف انرژی باشد. روشنایی مطلوب به وظیفه کارمند بستگی دارد. همچنین به تعادل منابع نوری غیر مستقیم و مستقیم و هم به تعادل بین نور روز و مصنوعی نیاز دارد.
  2. کاربرد انعطاف پذیر ، صرفه جویی در مصرف انرژی و ارگونومی از الزاماتی است که باید توسط فناوری های مدرن روشنایی برآورده شود.
  3. یکی از مهمترین معیارهای روشنایی در محل کار، میزان و نحوه کار بصری و کار مربوطه است. این امر در مورد انتخاب نوع چراغ‌ها موثر است.

سطح و میزان روشنایی

سطح مناسب نور در محل کار از خستگی و عدم تمرکز جلوگیری می‌کند.

به طور کلی ، طراحی نور پردازی داخلی مناسب عملکرد بصری را افزایش می دهد. همچنین بر پردازش دقیق و سریع اطلاعات بصری تأثیر مثبت می گذارد.

هرچه وظیفه بصری پیچیده تر باشد، میزان نوری که مورد نیاز  بیشتر است. علاوه بر این متغیرهای شخص مانند سن برای ارزیابی نهایی طراحی نورپردازی داخلی انتخابی بسیار مهم هستند. 

رنگ و جهت نور

طراحی نورپردازی داخلی اغلب با پارامتر رنگ نور حاصل می شود.

برای توصیف بیشتر روشن کننده‌ها و منابع نور، رنگ نور لامپ فلورسنت با رنگ نور و روشنایی دیگرچراغ‌ها مقایسه می شود.

این منجر به طبقه بندی در مورد رنگهای روشن می شود: سفید گرم ، سفید خنثی و سفید روشن.

همچنین جلوه های نور و سایه در مورد کیفیت نور اثر گذار هستند. برای دستیابی به تعادل بین نور طبیعی و مصنوعی و جلوگیری از سایه و تابش خیره کننده، توصیه می شود چراغ ها را به موازات پنجره قرار دهید.

اگر چشم توسط منابع نوری با نوردهی بسیار زیاد در زمینه بینایی به خطر بیفتد بر کیفیت کار کارکنان تأثیر منفی می گذارد.

منبع: lightingdeluxe

2 پاسخ به “بهترین روش برای طراحی نورپردازی داخلی محل کار”

  1. یوسف گفت:

    مطالب بابت نورپردازی داخلی محل کار خیلی برای من مفید بود.

  2. نگار گفت:

    در محل کار ما اصلا از طراحی نورپردازی داخلی استفاده نکردن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: