مهمترین نکات طراحی نورپردازی کافی شاپ

طراحی نورپردازی کافی شاپ

کافی شاپ یکی از مکان‌های پر رفت و آمد است که توسط بسیاری به عنوان یک محیط راحت برای کار و معاشرت در خارج از خانه یا اداره انتخاب می‌شود. اکثر مردم نه تنها برای خوردن یک قهوه، بلکه به دلایل دیگری مانند قرار گرفتن در یک فضای آرام و زیبا با لذت بردن از نورپردازی کافه، گوش کردن به موسیقی دلخواه، گاها کتاب خواندن، گپ و گفت با دوستان و تجربه‌های متفاوت، کافی شاپ را انتخاب می‌کنند. نوشیدنی‌های متنوع و اتصال Wi-Fi رایگان هم از دیگر امکانات جذاب کافی شاپ است.

همانطور که در طراحی نورپردازی داخلی به شما گفتیم، هرگز تأثیر نور خوب بر ظاهر و احساس یک فضا را دست کم نگیرید.

نورپردازی برای ایجاد فضای زیبا و رؤیایی و روح بخشیدن به محیط، عالی است. اگر شما صاحب یک کافی شاپ هستید، می‌توانید از این نکته در قسمت‌های خاصی از کافه خود، برای مثال استفاده از چراغ آویز کافی شاپ برای جذاب‌تر شدن فضا، استفاده کنید.

هنگام طراحی نور پرداری کافی شاپ جزئیات نورها و القای حس راحتی اجزای حیاتی هستند که باید در نظر گرفته شوند. این کار برای بهبود فضا و آنچه که پیرامون کافه شما را به محیطی راحت تبدیل می‌کند، بسیار مهم است.

انواع مختلفی از تکنیک‌های نورپردازی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا سبک خاص خود را اجرا کنید. کاهش انرژی و صرفه جویی در هزینه‌ها نیز در طراحی نورپردازی کافه بسیار مهم است.

حال با هم یاد خواهیم گرفت که چگونه می‌توان یک کافی شاپ را نورپردازی کرد تا بی اندازه اغوا کننده باشد.

در اینجا دیدگاه و نظرات کارشناسان طراحی روشنایی نوران را به همراه چند نکته کاربردی برای ایجاد یک فضای آرامش بخش و جذاب ارائه می‌دهیم.

طراحی نورپردازی کافی شاپ استفاده از نور خورشید

اجازه دهید نور طبیعی وارد شود.

در طول روز سعی کنید تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید. نور خورشید نه تنها یک محیط با طراوت را ایجاد می کند ، بلکه می تواند به شما در صرفه جویی هزینه برق کمک کند.

پرده ها یا کرکره های خود را به روی نور آفتاب باز کنید!

روشنایی خود را لایه بندی کنید.

همانطور که در کافی شاپ، یک طراح دکوراسیون داخلی لایه های رنگ و پارچه را تلفیق می‌کند، طراحان نورپردازی داخلی نیز برای ایجاد تعادل و راحتی ، نور را لایه لایه می کنند.

سه لایه طراحی نور در طراحی نورپردازی کافه وجود دارد که شامل نور محیطی، نور کاری و نور اکسنت می‌باشد. در طراحی نورپردازی کافی شاپ دقیقاً از همین سه لایه نور استفاده می‌شود.

لایه نور محیطی:

منبع اصلی نور در یک اتاق است و می‌تواند نور طبیعی یا نورپردازی بالای سر باشد. این لایه نور به افراد اجازه می‌دهد تا به راحتی تمام اطراف خود و جزئیات را ببینند.

لایه نور کاری:

نورپردازی جهت دار، نور فضاهای فعال را تأمین می‌کند. این لایه نور، به مشتریان و کارکنان شما اجازه می‌دهد تا فضایی را که نیاز به نور متمرکزتری دارد، از سایر فضاها جدا کند. همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا عملکردهایی را که ممکن است به منبع نور متمرکزتری نیاز داشته باشند، مانند خواندن منو یا آشپزی یا پرداخت صورت حساب، بهتر انجام دهند. این لایه نور می‌تواند به شکل لامپ‌های فلورسنت روشن، در هریک از قسمت‌های کافه شما که نیاز به توجه بیشتری برای انجام یک فعالیت مهم دارد، تعبیه شود.

لایه نور اکسنت:

این لایه نور برای برجسته کردن وسایل هنری و اکسسوری خواهد بود. همچنین به فضای کافه شما جلوه زیبا و درام می‌بخشد. این لایه نور را می‌توان با استفاده از نورهای خاص برای برجسته کردن قطعات آثار هنری یا اضافه کردن چراغ‌های کافه برای متمایز کردن نقاط خاص کافه، مانند فضای بار، انجام داد. روشن کردن فضای بار نسبت به بقیه قسمت‌های کافه باعث می‌شود كه این فضا مشتریان را جذب کرده و باعث شود نسبت به باقی قسمت‌های کافه نمایان‌تر باشد.

با توجه به اهمیت لایه‌های نور، اگر فقط از نور محیطی برای نورپردازی کافه استفاده شود و دو لایه دیگر برای برجسته کردن نقاط مورد نظر طراحی نگردند، فضاهای کافه شما بسیار یکنواخت شده و به‌جرئت می‌توان گفت فضایی بسیار خسته خواهد بود.

یکی از راهکارهای کافه‌های شلوغ و فروشگاه‌های مشهور مثل استارباکس برای جذب مشتریان بیشتر، دقیقاً رعایت همین نکته است. صاحبان این کسب و کارها توانسته‌اند با موفقیت و ظرافت، از نور لایه‌ای برای ایجاد یک فضای عالی استفاده کنند.

طراحی نورپردازی کافی شاپ استفاده از نور لایه ای

چراغ دکوراتیو انتخاب کنید.

وسایل روشنایی و چراغ ها نه تنها روشنایی را فراهم می کنند ، بلکه به عنوان نقاط کانونی زیبا در یک اتاق نیز عمل می کنند. انتخاب وسایل و چراغ ها برای هر یک از سه لایه نور ، باید متناسب با جذابیت فضای شما اشد.

این موضوع برای جلای طراحی نورپردازی داخلی و دکوراسیون ضروری است.

طراحی نورپردازی کافی شاپ استفاده از چراغ دکوراتیو

برای دیدن چراغ های دکوراتیو نوران کلیک کنید…


در طول ساعات کاری کافه، شدت نور محیط را کم و زیاد کنید.

در طول روز سعی کنید تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید. نور خورشید نه تنها یک محیط با طراوت و پویا را ایجاد می‌کند، بلکه می‌تواند به شما در صرفه جویی هزینه برق کمک کند. برای این کار می‌توانیدپرده‌ها یا کرکره‌های کافه خود را به روی نور آفتاب باز کنید.

نورهای روشن

نورهای روشن به خصوص در اوایل روز تحریک بیشتری نسبت به نور کم دارند. این بدان معنی است که مشتریان شما بیدار و هوشیار خواهند بود. استفاده از نور زیاد و روشن، برای ساعات اولیه روز بسیار مناسب است. این روشنایی را می‌توان با پنجره‌های بزرگی که نور طبیعی را وارد می‌کنند یا وسایل روشنایی، مثل چراغ آویز کافی شاپ، به دست آورید.

نور کم

نور کم نیز می‌تواند آرامش بخش و رمانتیک باشد و مشتریان را به ماندن طولانی‌تر به خصوص در ساعات پایانی روز تشویق کند. معمولاً، این تنظیمات دارای لامپ‌های بالای سر با دیمر و نورهای برجسته زیادی هستند. نور کم صمیمیت بیشتری ایجاد می‌کند، زیرا بخش‌هایی از فضاهایی با نور روشن‌تر، مانند آنهایی که روی میزهای ناهارخوری یا فضای بار شما هستند، به مشتریان این امکان را می‌دهند که احساس کنند از سایرین جدا شده‌اند.

توجه داشته باشید که روشنایی کافی برای انجام آسان و ایمن وظایف اصلی، حتی در محیط‌هایی با نور کم، ضروری است.

برای کافه خود چراغ دکوراتیو مناسب انتخاب کنید.

وسایل روشنایی و چراغ‌ها نه تنها روشنایی را فراهم می‌کنند، بلکه به عنوان نقاط کانونی زیبا در یک فضا نیز عمل می‌کنند. انتخاب وسایل و چراغ کافه مناسب، برای هر یک از سه لایه نور، باید متناسب با جذابیت فضای شما باشد. این موضوع برای زیبایی بیشتر طراحی نورپردازی کافه، فضای داخلی و دکوراسیون ضروری است.

تعداد چراغ‌های پرنور را بعد از غروب کم کنید.

چراغ‌های کم نور ابزاری عالی برای روشنایی هنری، صرفه جویی در مصرف انرژی و کمک به طراحی نورپردازی داخلی هستند که به طور یکپارچه از نور به تاریکی منتقل می‌شوند.

طراحان نورپردازی بر این باورند که در پایان روز، ما می‌خواهیم از روز به شب برویم. پس در مکا‌ن‌هایی که عصرها به مشتریان خدمات ارائه می‌دهند، برای ایجاد احساس صمیمیت در فضا باید چراغ کم‌نورتر را استفاده کنیم و از وسایل روشنایی مخصوص برای کمک به حس صمیمیت محیط بهره ببریم. این کار را می‌توانید با تنظیم کردن نورپردازی سقف کافه انجام دهید.

طراحی نورپردازی کافی شاپ استفاده از چراغ کم نور

از چراغ های چراغ LED استفاده کنید.

همان‌طور که اشاره شد نکته قابل توجه در نورپردازی کافه، توجه به نورپردازی عمومی می‌باشد تا علاوه بر ایجاد نور مناسب، از شکل گیری روشنایی شدید و خیره کننده جلوگیری شود. بدین منظور پیشنهاد می‌کنیم از چراغ LED و چراغ‌های توکار استفاده کنید. چراغ‌های LED برای صرفه جویی در هزینه و انرژی نقش اساسی دارند. چراغ‌های LED می‌توانند تا 75٪ در هزینه‌های انرژی سالانه کاربران صرفه جویی کنند، سازگار با محیط زیست هستند و 25000 ساعت بیشتر عمر می‌کنند (بیش از ده برابر لامپ‌های رشته‌ای).

طراحی نورپردازی کافی شاپ استفاده از چراغ کمک مصرف

برای نورپردازی کافه از ترکیب هنر و نور استفاده کنید.

ساده‌ترین راه برای اطمینان از اینکه کافه شما در بهترین حالت به نظر می‌رسد، این است که آثار هنری را به محیط کافه خود اضافه کنید. آثار هنری، وضوح و روح بیشتری را به چیدمان‌های داخلی می‌دهد و  این حرکت خلاقانه مشتریان بیشتری را به کافه شما جذب می‌کند.

برای نورپردازی کافه و فضای داخلی آن، نیازی به نصب چراغ‌های ساده ندارید، زیرا می‌توانید همین کار را با چراغ‌های آویز و شیک نیز انجام دهید. این چراغ‌ها اغلب به عنوان چراغ‌های هنری نامیده می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند با طراحی نورپردازی جذاب، فضای خوبی را به دست آورید.

افزودن این چراغ‌های خاص به نور کافی شاپ به شما کمک می‌کند زیبایی فضا را به حداکثر برسانید و آن‌ها را منحصر به فرد جلوه دهید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای کافه خود یک تابلوی خلاقانه و خاص با برند خود تهیه کنید و آن را در فضای قابل دید کافه نصب کنید.

بااین‌حال، اطمینان از نور کافی در فضای داخلی کافه برای آثار هنری نیز مهم است. اگر بازدیدکنندگان نتوانند آنها را ببینند، ممکن است لذت تماشای تمام آن آثار شگفت‌انگیز را از دست بدهند. به‌عنوان‌مثال، اگر یک مجسمه زیبا در گوشه کافه داشته باشید، مشتریان پس از تاریک شدن هوا آن را نمی‌بینند، زیرا نور کافی برای دیده شدن آن وجود ندارد. می‌توانید از نورپردازی تأکیدی برای برجسته کردن و بهتر دیده شدن این‌گونه آثار هنری در کافه خود استفاده کنید.

پیدا کردن ایده‌های مناسب برای نورپردازی کافی شاپ دشوار نیست. شما برای نورپردازی کافه، ابتدا باید با انتخاب نوع نور مناسب برای کافه خود شروع کنید. با این کار هر یک از انواع نورپردازی ها، ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و می‌توانند بر تجربه کلی شما تأثیر بگذارند.

اینکه بتوانید از نور خورشید، نور لایه‌ای، وسایل خلاقانه، کم نور و لامپ‌های کم مصرف، برای طراحی نورپردازی کافی شاپ خود استفاده کنید، یک مزیت فوق‌العاده است.

ما معتقدیم با رعایت این نکات در تأمین نور کافه خود مشکلی نخواهید داشت. اگر برای انتخاب چراغ کافه و طراحی نورپردازی کافه سؤالی دارید، می‌‌توانید با کارشناسان روشنایی نوران تماس بگیرید.

اقتباس از 1000blob

یک پاسخ به “مهمترین نکات طراحی نورپردازی کافی شاپ”

  1. آلاله گفت:

    استفاده کردن از چراغ دکوراتیو بسیار فضا را جذاب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *