نوران

چرا نورپردازی در معماری بسیار مهم است

اهمیت نورپردازی در معماری

امروزه متاسفانه علی رغم اهمیت موضوع نورپردازی در معماری سازه ها کمتر شاهد رعایت اصول اولیه آن و توجه به این مبحث هستیم.معماری و نورپردازی دو اصل مکمل در بنای ساختمان هاست.یک معمار دانا می کوشد تا با استفاده از حداکثر فضای ممکن بهترین نقشه را برای بنای خود طرح ریزی کند.اما تصور این که این نقشه بدون رعایت اصول اولیه نورپردازی به یک سازه ایده آل و جذاب بدل گردد، بی تردید تصوری اشتباه است.چرا که وی می بایست اصول اولیه نورپردازی چه از نظر نور طبیعی و چه از لحاظ بکارگیری تجهیزات نورپردازی مصنوعی را به درستی رعایت کرده و برای استفاده بهینه از آنها تلاش کند.در مبحث دکوراسیون داخلی ساختمان در کنار بهره گیری حداکثری از نور طبیعی باید از چراغ ها و لامپ های دکوراتیو نیز استفاده کرد تا نقاط موردنظر در بنا را برجسته کرده و نمای آن ها را دوچندان کنیم.

آیا نورپردازی انجام دهیم یا خیر

تصور کنید که در محیطی قرار دارید که تمام آن با نور یکسان تغذیه شده است.آیا این محیط نظر شما را بیشتر جلب می کند یا محیطی که با چند نوع نور هدایت شده به سمتی خاص ، تزئین شده و با ایجاد سایه روشن در اطراف اجسام آن ها را برجسته کرده است؟! به طور حتم اغلب افراد نوع دوم را بیشتر می پسندند.نور صحیح و هدفمند می تواند یک محیط وسیع را تنگ و یک فضای کوچک را وسیع و دل باز نمایش دهد.

امروزه با توجه به تنوع زیاد محصولات روشنایی و نیز پیشرفت تکنولوژی LED ، چراغ ها و لامپهای متنوعی جهت استفاده در انواع فضاهای داخلی منازل شما نظیر آشپزخانه ، اتاق خواب ، سقف ، اتاق پذیرایی ، سرویس بهداشتی، استخر ، محوطه و … وجود دارد که می توان با بکارگیری ترکیبی از آنها محیطی جذاب و ایده آل برای زندگی فراهم کرد. دو نمونه از نورپردازی صحیح و غلط  را در تصویر مشاهده می فرمائید.

نورپردازی نوران

آیا نمای ساختمان هم به نورپردازی نیاز دارد؟

اما در مورد نورپردازی صحیح در فضای بیرونی و نمای ساختمان هم اوضاع به همین گونه است.شما نمی توانید بدون رعایت اصول نورپردازی صحیح سازه و بنای جذابی از دید اشخاص داشته باشید.به هر میزان که ساختمان شما در روز دارای جذابیت باشد ، در شب نیازمند نمایی است که شما با استفاده از چراغ ها و تجهیزات روشنایی مناسب به آن می بخشید! همه ما فعل دیدن را به واسطه نور انجام می دهیم و بدون آن عملا ساختمانی در میدان دید ما نیست که جذاب باشد! در صورتی که شما خود در این زمینه خبره هستید و به قولی دستی بر آتش دارید پس دست به کار شوید!

برای نورپردازی چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

نخستین گام تعیین نقاطی از نماست که نیاز به نورپردازی دارد.گام دوم انتخاب تجهیزات و چراغ های روشنایی کارآمد و البته با کیفیت است! همان طور که گفته شد استفاده از چراغ های باکیفیت بالا خصوصاً جهت بکارگیری در نمای ساختمان که در معرض هرگونه آسیب (ضربه ، رطوبت ، دما و …) هستند، مساله بسیار مهمی است که ممکن است در ابتدای امر به چشم نیاید؛اما در صورت نادیده گرفتن این امر شاید مجبور باشید که هر چند مدت یک بار ، هزینه گزافی را جهت تهیه مجدد این تجهیزات متحمل شوید! و اما گام آخر نصب و بکارگیری چراغ ها در نماست.

نورپردازی نما در پروژه سرداب
پروژه سرداب

نکته بسیار مهم درباره نورپردازی

توصیه می شود حتی اگر قصد دارید به تنهایی این پروژه را به انجام برسانید حتی الامکان از نظرات مهندسین معمار و یا کارشناسان با تجربه در این امر استفاده کنید تا سازه شما به بهترین وجه ممکن نورپردازی گردد.استفاده از چراغ های Outdoor یا بیرونی نظیر چراغ های نما ، چراغ های دفنی ، زیرپله ای و انواع دیگر این محصولات می تواند در این امر گره گشا باشد.

پروژه نورپردازی حیات
پروژه Hyatt
نورپردازی سازه
پروژه چناران پالاس

CRI یا Color Rendering Index چیست؟

یک نکته قابل توجه در این مورد میزان شاخص CRI یا Color Rendering Index است.این شاخص بدین معناست که نور شما عملا با چه گستره طیفی و چه کیفیتی تابیده می شود.CRI  نشان می دهد که اجسام تحت نورپردازی ما تا چه حد به رنگ واقعی خود نزدیک هستند به عنوان مثال این که جسمی تحت نور سبز به رنگ زرد مشاهده می شود، نشان از بی کیفیت بودن آن نور دارد.بنابراین بار دیگر اهمیت مقوله کیفیت در نورپردازی مشخص می شود چرا که با استفاده از چراغ های با کیفیت در این امر، می توانیم زیبایی و جذابیت بیشتری را در محیط پیرامونمان رقم بزنیم.

نور و آرامش روانی

و اما وجه دیگر نورپردازی و شاید مهم ترین وجه آن از دید بسیاری از مردم ، ایجاد آرامش روانی و بصری است.هر فضا با هر نوع کاربری نیازمند یک سبک نورپردازی منحصربفرد است.به عنوان مثال ساختمان ها و مراکز مهم اغلب از نور سفید در نمای بیرونی خود استفاده می کنند.آنها بر این باورند که این رنگ نور، صلابت و قدرت آنها را بیشتر نمایان می کند.بالعکس در فضاهای عمومی نظیر رستوران ها و فروشگاه ها که محل تجمع مردم و خانواده هاست ، بیشتر از نور آفتابی استفاده می شود چرا که در ایجاد جوی گرم و صمیمی برای آنها نقش نور گرم بسیار حائز اهمیت است.اشخاص در این فضا و تحت این نورپردازی به مراتب بیشتر احساس راحتی می کنند و در نتیجه برقراری ارتباط با ایشان راحت تر است.

نورپردازی کاخ سفید
کاخ سفید آمریکا

امروزه با توجه به مسائل و دغدغه های کنونی بشر در عصر حاضر ، اهمیت آرامش و رفاه در تمام ابعاد زندگی بیش از پیش نمایان شده و تمامی علوم سعی بر تسهیل شرایط حیات برای انسان ها دارند. در واقع مسائل مطروحه در مقاله حاضر و اهتمام به آنها همانند سایر علوم در حوزه مهندسی سازه و معماری شما را یاری می کند تا فضایی دلنشین و ایده آل را پیرامون خود ساخته و مهم تر از همه این که در این فضا آرامش روانی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: