جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خانه / مجله /

چراغ مگنتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

چراغ مگنتی که به چراغ ریلی مغناطیسی نیز معروف است یکی از جدیدترین سیستم‌های روشنایی است که در مدل‌ها و انواع مختلف تولیدشده و بااتصال به ریل به‌صورت آهنربایی امکان تعویض لامپ‌ها را در هر زمان ممکن به شما می‌دهد. چراغ مگنتی به دلیل قابلیت انعطاف‌پذیری ریل مگنتی خود می‌تواند به اطراف حرکت کرده و نورپردازی خلاقانه‌ای را برای محیط ایجاد کند. با استفاده از چراغ مگنتی می‌توان سبک‌های مختلف عمودی و افقی را بر روی دیوارها و سقف‌ها طراحی کرد و بسیاری از ایده‌های خلاقانه نورپردازی مغناطیسی را اجرا کرد. چراغ مگنتی با توجه به روش نصب سریع و آسان و جلوه تزئینی که دارد، اولین انتخاب برای نورپردازی مدرن تبدیل‌شده است.

مزایای نصب چراغ مگنتی

همان‌طور که می‌دانید چراغ مگنتی یکی از هزاران مدل چراغ‌هایی است که امروزه در طراحی داخلی محل کار و یا خانه کاربرد زیادی دارد. استفاده از این چراغ‌ها مزیت‌های بسیاری دارد که طراحان را ترغیب به استفاده از آن‌ها کرده است.

 • بزرگ‌ترین مزیت چراغ مگنتی ایمن بودن آن است. ازآنجایی‌که این نوع چراغ‌ها در حین نصبشان نیازی به ابزار نداشته پس خطر آتش‌سوزی الکتریکی و سایر خطرات ناشی از اتصال چراغ و روشنایی از بین می‌رود.
 • یکی دیگر از مزایای چراغ مگنتی این است که هر زمان که لازم بود می‌توانید لامپ‌های زیادی را به مسیر اضافه کنید. چراکه مسیرهای مغناطیسی تعداد سوکت های لامپ از پیش تعیین‌شده‌ای ندارند، بنابراین می‌توانید هر تعداد که می‌خواهید وسایل روشنایی و لامپ اضافه کنید.
ایمن بودن از مزایای این چراغ هاست
ایمن بودن از مزایای این چراغ هاست
 • بعد از نصب ریل مغناطیسی به‌راحتی می‌توانید آن را با چراغ‌های مگنتی مختلف مجهز کرد.  از نورافکن، لامپ شبکه گرفته تا نوار نور مغناطیسی تزئینی، روشنایی خطی فرورفته و غیره را می‌توان اعمال کرد.
 • منبع نور را می‌توان آزادانه و برای رفع نیازهای نوری در فضاهای مختلف استفاده کرد. همچنین در افزایش و یا کاهش تعداد وسایل روشنایی دستتان باز است و محدودیتی برای تعداد چراغ‌های مگنتی نصب‌شده در پیست مغناطیسی وجود ندارد. 
 • چراغ ریلی مگنتی که یکی از انواع چراغ‌های مگنتی است، این قابلیت را دارد که آزادانه حرکت کند و ما به‌راحتی زاویه آن را بر اساس مدل دلخواهمان تنظیم کنیم. در مسیر مغناطیسی که چراغ مگنتی قرارگرفته، چراغ‌ها آزادانه حرکت می‌کنند و لامپ را نیز می‌توان آزادانه با توجه به نیاز فضا مرتب کرد.
 • یکی دیگر از مزیت‌های چراغ مگنتی است که بسیاری از چراغ‌های LED مگنتی دارای زوایای قابل تنظیم هستند، مانند نورافکن مسیر مغناطیسی، نور مشبک مگنتی و غیره که درجه آزادی طراحی نور را افزایش می‌دهد.
 • از مزایای دیگر چراغ مگنتی می‌توان به این اشاره کرد که طراحی ریل و سبک آن‌ها باعث شده است که به‌راحتی باز و بسته شوند. ابتدا ریل‌های چراغ مگنتی را نصب می‌کنید و بعد لاین مگنتی را روی آن قرار می‌دهید.
حرکت آزادانه چراغ مگنتی بر روی ریل
حرکت آزادانه چراغ مگنتی بر روی ریل

 انواع چراغ مگنتی

چراغ مگنتی برای نورپردازی مگنتی استفاده می‌شود و باگذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های جدید، تغییرات زیادی در تولیدات داخلی این محصول صورت گرفته و این تغییرات باعث شده تا محصولات متنوع و کاربردی‌تری نسبت به گذشته توسط تولیدکنندگان ارائه شود. از چراغ مگنتی برای نورپردازی تأکیدی، تزئینی و کاربردی و چه برای برجسته کردن ساختمان‌ها یا اشیاء استفاده می‌شود. چراغ مگنتی دارای مدل‌های مختلفی است که هرکدام کاربردهای خاص خود رادارند. این مدل‌ها عبارت‌اند از:

چراغ‌آویز مگنتی

چراغ‌های مگنتی آویز که اکثراً با قطعات اروپایی و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند، با توجه به نوع معماری خاص و کاربری موردنظر در سیستم مولتی ترک قابل‌نصب هستند.

چراغ ال ای دی خطی مگنتی

از چراغ مگنتی ریلی برای تأمین نور اصلی فضا به‌صورت خطی استفاده می‌شود و با توجه به معماری فضا و کاربری که این چراغ‌ها دارند اکثر طراحان داخلی به دنبال استفاده از این چراغ‌ها هستند.

تامین نور فضا توسط چراغ مگنتی خطی
تامین نور فضا توسط چراغ مگنتی خطی

چراغ مگنتی اسپات لایت

چراغ مگنتی اسپات لایت با ویژگی نور متمرکز یا تأکیدی که دارد به‌منظور هایلایت کردن اجسام بوده و بیشتر در فروشگاه‌ها، گالری‌ها، موزه‌ها و غیره استفاده می‌شوند.

هایلایت کردن دیوارها با چراغ مگنتی
هایلایت کردن دیوارها با چراغ مگنتی

چراغ مگنتی نورافکن

به‌طورکلی از انواع چراغ مگنتی در نورپردازی مراکز تجاری، همچون فروشگاه‌های لباس، جواهرفروشی، سالن‌های نمایشگاه و مکان‌هایی که نیاز به نورپردازی و جلوه‌های تزئینی دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرند. این چراغ‌ها به دلیل ظاهر خاص و مدرنی که دارند، انعطاف‌پذیری بالا و مزایای بارگیری و تخلیه آسان، روزبه‌روز موردعلاقه طراحان داخلی و افراد بیشتری قرارگرفته و روند توسعه در تولید چراغ مگنتی پیشرفت قابل‌توجهی پیداکرده است.

نورپردازی و جلوه تزئینی چراغ مگنتی از مزایای این چراغ هاست
نورپردازی و جلوه تزئینی چراغ مگنتی از مزایای این چراغ هاست

انواع چراغ مگنتی از نوع نصب

چراغ مگنتی با توجه به مدل‌های مختلفی که دارد روش‌های نصب متفاوتی نیز دارد. برای نصب چراغ مگنتی از سه روش استفاده می‌کنند

 •  نصب به‌صورت توکار

 نصب توکار در داخل شیار سقف کاذب و یا دیوار انجام می‌شود. در این حالت با توجه به ابعاد لامپی که از قبل تعیین‌شده، ریل در سقف یا دیوار نصب می‌شود و لامپ به‌صورت توکار درون ریل قرار می‌گیرد.

 •  نصب به‌صورت روکار

نصب روکار بیشتر برای زمانی استفاده می‌شود که یا سقف کاذب نداریم و یا طبق طراحی دکوراسیون داخلی چراغ مگنتی باید در معرض دید قرار بگیرد.

 • نصب آویز

نصب آویز نیز که به‌راحتی انجام‌شده و نیاز به روش خاصی ندارد.

خط های موازی در کنار هم روشنایی زیبایی به محیط می دهد
خط های موازی در کنار هم روشنایی زیبایی به محیط می دهد

اجزای اصلی چراغ مگنتی

یکی از انواع پرطرفدار چراغ مگنتی، چراغ مگنتی ریلی است که بیشتر برای اتاق‌خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق غذاخوری برای خانه، دفتر، موزه و فضای مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع چراغ دارای  سه بخش ریل، چراغ روشنایی، گوشه‌های از پیش تنظیم‌شده یا زانوهای آماده است.

 • ریل

ریل که معمولاً از آلومینیوم درجه بالا ساخته می‌شود برای چراغ مگنتی توکار، روکار و آویز مورداستفاده است.

 • چراغ

از چراغ‌های مختلفی می‌توان برای سیستم چراغ مگنتی ریلی استفاده کرد. چراغ‌هایی همچون: نقطه‌ای، مشبک، آویز و چراغ ریلی خطی.

 • زانوهای آماده

زانوهای آماده سیستم چراغ ریلی مگنتی را کامل می‌کند که می‌تواند به سمت بالا، اطراف و در سراسر دیوارها و سقف‌ها نصب شود. زانوهای آماده به شما این امکان را می‌دهد تا محدوده کاربرد چراغ را گسترش دهید.

روش انتخاب درست چراغ مگنتی برای هر فضایی

بهترین سیستم روشنایی در چراغ‌های مگنتی، سیستمی است که به‌راحتی نصب‌شده، با اکثر چراغ‌های موجود سازگار باشد و لوازم جانبی موردنیاز به آن به‌راحتی تهیه شود. حدود 4 شکل طراحی استاندارد برای کل سیستم روشنایی وجود دارد. شکل L، شکل I، شکل خطوط موازی و شکل مربع است؛ که هرکدام از این شکل‌ها برای سمت‌های مختلف مناسب است مثلاً برای فضاهای مختلف خانه از شکل مربع برای تمامی اتاق‌ها، شکل U عمدتاً برای اتاق پذیرایی، شکل L برای استفاده در راهروها، اتاق نشیمن و شکل I هم برای اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و همچنین آشپزخانه استفاده کرد که طراحی درست برای نصب این چراغ‌های مگنتی را طراحان دکوراسیون برای بهتر جلوه دادن نمای خانه و دیوارهای خاص به عهده‌دارند.

چراغ هایی که به راحتی بر روی ریل قرار می گیرند
چراغ هایی که به راحتی بر روی ریل قرار می گیرند

کاربردهای چراغ مگنتی

همان‌طور که از نام این محصول مشخص است، چراغ مگنتی یک سیستم روشنایی است که می‌توان از آن در هر مکان و زمانی استفاده کرد و در ساده‌ترین حالت روشنی‌بخش فضاهای تاریک باشد. چراغ مگنتی سیستم روشنایی جدیدی است که از چراغ‌های ال ای دی و با تکنولوژی مگنت طراحی می‌شود و نحوه کاربرد و نصب این چراغ‌ها راحت بوده بدین شکل که شما می‌توانید منابع نور و ریل‌های سیستم روشنایی را به‌وسیله مگنت به یکدیگر متصل کنید و چون قابلیت حرکت توسط مگنت رادارند پس به‌راحتی می‌توان سیستم روشنایی مجیز را جابجا کرد.

با توجه به قابلیت‌های این چراغ بدون نیاز به تکنسین و به‌راحتی سیستم روشنایی منزل خود را تغییر داده و در هر مکانی که دوست دارید، این سیستم را نصب کنید. این چراغ‌ها در طراحی سیستم روشنایی فضاهای داخلی و خارجی بسیار پرکاربرد بوده و از آن‌ها در محیط‌های خانگی و مسکونی، اداری و تجاری، صنعتی و بیمارستانی، مکان‌های عمومی و خصوصی و … استفاده می‌شود.

آیا برای استفاده از چراغ مگنتی روی ریل محدودیتی وجود دارد؟

از آنجایی که طول ریل ها زیاد بوده پس می توان با توجه به نیاز فضا هر چند چراغ مگنتی که لازم باشد به ریل اضافه کرد

از نظر نصب چند نوع چراغ مگنتی وجود دارد؟

چراغ مگنتی روکار و چراغ مگنتی توکار

نتیجه‌گیری

با پیشرفت علم و تکنولوژی و نیاز بشر به ابزار و ادوات مختلف ازجمله سیستم‌های روشنایی، تولیدکنندگان به دنبال طراحی مدل‌های مختلفی هستند که هم زیبا و منحصربه‌فرد بوده و هم نصب و حمل‌ونقلی راحت داشته باشد. یکی از این سیستم‌های روشنایی، چراغ مگنتی است که یکی از هزاران مدل چراغ‌های موجود در بازار بوده که به دلیل نصب راحت و روشنایی مناسب و کم جا بودنش مورد بسیاری از طراحان داخلی قرارگرفته است. مشاوران شرکت نوران با دانش کافی در این زمینه شما را راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب