جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خانه / مجله /

8 ایده جذاب طراحان نورپردازی برای آپارتمان

تا زمانی که یک خانه مستقل نخریدید ، زنگی در آپارتمان ها اغلب با مشکلات زیادی همراه است که مهمترین آنها کمبود روشنایی و نورپردازی مناسب است.

روشنایی و نورپردازی نامناسب آپارتمان به این معنی نیست که شما نمی‌توانید در یک فضای شیک زندگی کنید.

طراحان نورپردازی داخلی ما ، ترفندها و رازهایی را در مورد انواع مناسب چراغ ها برای خرید و نصب آنها آماده کرده‌اند تا آپارتمان شما ، هر چند هم کوچک باشد ، درست و زیبا به نظر برسد.

حال چه در نورپردازی مینیمالیستی باشید و چه در جهت حداکثر گرایی ، این راهنما همه آنها  را تحت پوشش قرار می دهد.

نورپردازی مناسب نه تنها می تواند روح مناسبی در خانه شما ایجاد کند ، بلکه باعث می شود فضای آن به خصوص در ماه های سرد بسیار راحت باشد.

نور مناسب می تواند فضای ارزشمندی را برای شما بوجود آورد و عملکرد اتاق های مختلف مانند آشپزخانه و حمام را بهبود بخشد.

بنابراین اگر احساس می کنید خانه شما می تواند از دو یا تعداد بیشتری منبع نور استفاده کند ، با این ایده های هوشمندانه روشنایی آپارتمان شروع کنید و فضای خود را روشن کنید.

1- استفاده از چراغ های  Flush Mount

ایده های نورپردازی اتاق نشیمن بی حد و مرز است زیرا طرح های اتاق نشیمن بسیار زیاد است.

با این حال ، ما متوجه شده ایم که یک مورد مشترک در اکثر اتاق های نشیمن آپارتمان ها وجود دارد و آن هم سقف کوتاه آنها است که می تواند یک چالش برای نورپردازی باشد.

ایده نورپردازی اتاق نشیمن

خوشبختانه می توان با قرار دادن یک لوستر چشمگیر فلاش مونت، چشم میهمانان را برای بلندتر نشان دادن سقف فریب دهید.

هنگام انتخاب چراغ های بزرگ دوست داریم که مطمئن شویم آنها بسیار روشن و نورانی به نظر می رسند. ما همیشه یک چراغ خوب دو وظیفه را دوست داریم!

2- روشنایی کاری برای آشپزخانه

آیا آشپزخانه شما فقط دارای نور بالای سر است؟ با افزودن چراغ دیواری نوع پلاگین ، فرم و عملکرد نور را در آشپزخانه بهبود ببخشید.

بدینوسیله نه تنها فضای شما را لایه لایه و شیک می کند ، بلکه فضای مطبوعی را ایجاد می کند که باعث می شود کمتر بخواهید از آشپزخانه بیرون آمده و بیشتر بپزید.

 چراغ دیواری نوع پلاگین در آشپزخانه

“نورپردازی کانونی در آپارتمان ، سطوح و اشیاء مهم را برجسته می کند. این یک لایه نور مهم و دارای تأثیر بصری است که شخصیت یک فضا را هدایت می کند.”

3- یک آویز کوتاه در حمام

اکثر آپارتمان‌ها فقط دارای نورپردازی بالای سر در حمام هستند ، که برای تحرک صبحگاهی کمتر از ایده آل است – به خصوص اگر فضا در نور طبیعی کم باشد.

چراغ آویز حمام

برای اینکه ابعاد بیشتری در روشنایی حمام خود ایجاد کنید ، چراغ دیواری در کنار آینه حمام قرار دهید ، یا اگر به دنبال راه حل کم مصرف تر هستید ، یک چراغ آویز کم مصرف از سقف آویزان کنید تا به ارتفاعی که مدنظرتان است پایین بیاید.


ایده های جذاب طراحی نورپردازی داخلی اتاق نشیمن


4- انواع بیشتری از منابع نوری اضافه کنید

اتاق های نشیمن همیشه برای انتخاب منابع مختلف روشنایی که به صورت مثلثی در اطراف اتاق و در ارتفاع های مختلف پراکنده شود بهترین انتخاب هستند.

از انواع لامپ های کف ، چراغ های رومیزی و وسایل سقفی استفاده کنید تا اتاق نشیمن شما بسیار دنج و راحت باشد.

اتاق دنج و راحت با استفاده از انواع منابع نوری

فراموش نکنید که همه چیز را روی نور کم قرار دهید. “در هر فضایی ، داشتن چندین لایه نور مهم است: محیطی ، کانونی و متناسب با حالت روحی.

یک چراغ آویز درخشان ، چراغ کف بزرگ یا چراغ رومیزی اتاق را روشن کرده و باعث جذابیت بیشتر آن می شود

5- چراغ دکوراتیو

چراغ های دکوراتیو به طور سنتی برای به نمایش گذاشتن نقاشی ها یا قفسه های کتابخانه استفاده می شوند ، اما اگر مستقیماً از روی مبل یا صندلی آویزان شوند ، می توانند قاب دو برابر زیبا تر شوند.

چراغ دکوراتیو آویز روی مبل و صندلی

از همه بهتر ، یک نور دکوراتیو فورا فضای شما را به سطح بالاتر می برد و باعث می شود تا آن گران تر از آنچه که در حال حاضر است به نظر برسد ، و ما این را یک پیروزی می دانیم.

6- چراغ را در یک کتابخانه مخفی کنید

اگر کمبود جا دارید ، چراغ های کوچکتر را در یک قفسه کتاب مخفی کنید.

يك چراغ كوچك را مي توان در يك قفسه كتاب يا داخل يك كابينت قرار داد تا اشیا را برجسته و جزئیات بیشتری به فضا اضافه كند.

چراغ مخفی داخل کمد

همچنین بدون تداخل با سطحی مانند میز کناری ، به طرح روشنایی شما اضافه خواهد کرد. چراغی را انتخاب کنید که کمی مانند مجسمه و جالب باشد و در جای خود در قفسه ها کاملاً به چشم بیاید.

7- چراغ های میز کنار تخت سرپوش دار انتخاب کنید

از نکات موثر در نورپردازی آپارتمان چراغ های خواب خود را با آباژورهای سرپوش دار جایگزین کنید تا فضای گرانبهای شب را از دست ندهید.

اگر فضای کوچکی داشته باشید ، یک چراغ دیواری چوبی یا آویز جایگزین مناسبی برای چراغ خواب معمولی شما است. شما می توانید مقیاس نور و کیفیت مورد نیاز خود را بدون از بین بردن اتاق با یک ارزش دیگر، بدست آورید.”

چراغ سرپوش دار میز کنار تخت

8- با مقیاس ها بازی کنید

ما در حال بررسی مجدد استاندارد ها هستیم و اینکه چراغ‌های رومیزی برای تحقق هدف نورپردازی باید ریز و زیبا باشند.  چراغ های مخصوص میز راهی عالی برای شخصیت بخشی به اتاق هستند.

در مقیاس بزرگتر ، آنها می توانند به سطح خانه کمک کنند و به آن یک نقطه کانونی اضافه کنند و به منبع اصلی نور تبدیل شوند.

شخصیت بخشی به اتاق با چراغ های رو میزی

 به نظر ما در نورپردازی آپارتمان ، هرچه چراغ رومیزی بزرگتر باشد ، بهتر است، چرا که منبع خوبی از نور را فراهم می کنند.

9- نورپردازی راه‌پله

صاحب خانه‌ها چراغ‌های زیبایی را از سقف آویزان می‌کنند و تا جایی که می‌توانند لامپ‌ها را در گوشه‌های تاریک اتاق قرار می‌دهند، اما هر چند وقت یک‌بار به خانه کسی سر می‌زنید و به نورپردازی راه پله‌های توجه می‌کنید؟ نورپردازی داخلی راه پله در خانه‌های معمولی چندان رایج نیست. ممکن است در خانه همه کارایی نداشته باشد، اما قطعاً کمک می‌کند تا یک راه‌پله در تاریکی جالب‌تر و ایمن‌تر به نظر برسد!

وقتی صحبت از طراحی داخلی و دکوراسیون منزل می‌شود، معمولاً به انتخاب سبک مبلمان، لوازم جانبی، فرش اشاره می‌شود. عناصر معماری، قاب پنجره‌ها و درها و دیوارها بخشی جدایی‌ناپذیر از طراحی داخلی در نظر گرفته می‌شوند.

آیا تابه‌حال به راه‌پله‌های داخلی به‌عنوان عناصر مبلمان فکر کرده‌اید؟ پله‌ها علاوه بر ایفای نقش مهم، یعنی اتصال طبقات خانه، شایسته توجه به طراحی نیز هستند.

نورپردازی راه پله آپارتمان که اغلب دست کم گرفته می‌شود، عنصری است که می‌تواند زیبایی ساختار را افزایش دهد. برای اجرای نوپردازی را پله رعایت چند نکته ضروری است:

– لوازم جانبی برای راه‌پله‌های داخلی: نوع و ابعاد وسایل و چراغ‌های روشنایی برای روشنایی راه‌پله‌های داخلی بسیار مهم هستند. آن‌ها می‌توانند روی دیوارها، سقف، روی پله‌ها و حتی روی نرده‌ها نصب شوند. چند نمونه از آن‌ها عبارت‌اند از:

نورافکن‌های قابل نصب روی دیوار که نورشان به سمت پله باشد، استفاده از چراغ‌های نوار LED در امتداد نرده و به‌کاربردن پروفیل‌های LED تمام قد روی دیوار.

– نورپردازی دیواری مدرن و چشمگیر برای راه‌پله‌های داخلی شامل نصب چراغ‌های پانلی، نورهای پایین، لامپ‌های دیواری، لوازم جانبی طراح یا چراغ‌های نواری LED در امتداد دیوارها در کنار راه پله است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم وسایل نوری را انتخاب کنید که می‌توانند یک پرتو نور شدید ساطع کنند.

– قرار دادن چراغ‌ها در فاصله حدود یک متری از سطح، نور پراکنده‌ای را فراهم می‌کند. نصب نورهای LED درست بالای هر پله، جلوه‌های نوری جذابی ایجاد می‌کند. در حالی که قرار دادن منابع نور در بالا تضمین می‌کند که کل راه پله به طور یکنواخت روشن می‌شود.

– اگر راه پله دارای اشکال هندسی منظم و ابتدایی است، یک سیستم نورپردازی برای پله‌ها که در راه‌پله ادغام شده یا بعد از آن با چراغ‌های نواری LED اضافه شده است راه حلی است که می‌تواند فضاها را بهبود بخشد.

– برای راه‌پله‌های متوسط ​​تا بزرگ، نصب یک لامپ سقفی تماشایی یا یک لامپ آبشاری که فضای مرکز را با به طور کامل روشن می‌کند، یک ایده عالی می‌باشد.

نورپردازی دیوار آپارتمان

طراحی نورپردازی آپارتمان به شیوه صحیح نه تنها می‌تواند بر ویژگی‌های داخلی تأکید کند بلکه زیبایی بصری خانه شما را  چندبرابر می‌کند. برای طراحی نورپردازی آپارتمان مدرن، لوسترها و لامپ‌ها در اتاق‌های مختلف وظایف مختلفی را انجام می‌دهند که در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

برای نورپردازی آپارتمان کوچک یا حتی آپارتمان بزرگ، درک درست اصول در آن نقش کلیدی ایفا می‌کند. اگر این کار به درستی انجام شود، بدون توجه به متراژ، شما صاحب خانه‌ای با ظاهری مدرن و فضایی زیبا هستید.

نورپردازی مناسب نه تنها می‌تواند حال و هوای مناسبی را در خانه شما ایجاد کند، بلکه روح و احساس راحتی بیشتری به خانه شما می‌دهد؛ بنابراین اگر احساس می‌کنید از فضای آپارتمان خود خسته شده‌اید، نورپردازی جدید می‌تواند روح تازه‌ای به همه فضاهای خانه شما دهد.

10- نورپردازی داخلی آپارتمان

نورپردازی داخل آپارتمان تأثیر بسزایی در زیبا دیده‌شدن دکوراسیون خانه شما دارد. با رعایت نکات و اصول آن می‌توانید به دکوراسیون رؤیایی خود برسید. به طور کلی برای نوپردازی باید به سه دسته مهم از نورپردازی، یعنی نورپردازی عمومی، نوپردازی کاربردی یا عملکردی و نورپردازی تأکیدی توجه ویژه شود.

در طراحی نورپردازی آپارتمان، نباید از یک نوع چراغ روشنایی استفاده کرد. برای داشتن یک نورپردازی آپارتمان مدرن لازم است از ترکیب رنگ چراغ‌های مختلف با رعایت اصول نورپردازی استفاده شود. از طرف دیگر انتخاب لامپ‌های متناسب با فضاهای مختلف و دکور خانه بسیار مهم است.

وسایل روشنایی موجود در خانه شما می‌تواند چندین لوستر در سالن پذیرایی، آشپزخانه یا اتاق‌ها باشد یا لامپ‌هایی با طرح‌های مدرن و مینیمال که مناسب فضاهای مدرن هستند. در طراحی داخلی بایستی به توزیع مناسب نور در خانه توجه زیادی شود. به طور مثال در بعضی قسمت‌ها باید چراغ‌های پرنورتر استفاده شود و بعضی فضاها مثل اتاق خواب با یک چراغ روشنایی با نور ملایم هم زیبا می‌شود. در واقع نیاز به لامپ و روشنایی بستگی به اتاق و مقدار نور طبیعی آن دارد. بعضی اتاق‌ها مثل اتاق‌های نشیمن و پذیرایی به ترکیب نور و لایه‌های نور نیاز دارند (ترکیب نورپردازی جانبی و نورپردازی مرکزی). برای نورپردازی آپارتمان در اتاق خواب پیشنهاد می‌شود علاوه استفاده از دو لامپ در هر ظرف تخت یا دیوار، از یک چراغ سقفی توکار برای توزیع ملایم نور استفاده شود. این نکته را در انتخاب مکان‌ها نصب لامپ در اتاق فراموش نکنید که محل نصب باید جایی باشد که نور مستقیم در آیینه منعکس نشود.

11- نورپردازی سقف آپارتمان

در نورپردازی سقف آپارتمان استفاده از دیوارکوب‌ها می‌توانند تأثیر شدید نور بر چشمان شما را خنثی کنند. این کار همراه با چراغ‌های سقفی، می‌توانند تعادل کاملی را در فضای زندگی شما ایجاد کنند. به همین دلیل است که نصب آنها یکی از بهترین ایده‌های نورپردازی سقف آپارتمان محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، روشنایی سقفی ممکن است کاربردهای محدودی داشته باشد. با این حال، بهترین چیز در مورد آنها این است که می‌توانند یک منطقه یا نقطه خاص در خانه شما را برجسته کنند. آنها را می‌توان در یک فیکسچر نصب کرد یا می‌توانند آزادانه به شکل آویز آویزان شوند.

نورپردازی سقف آپارتمان در فضاهای کوچک می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما می‌توان با قرار دادن یک لوستر هموار و چشم نواز، سقف را بلندتر جلوه داد. نه تنها روشن کردن یک لوستر کم آویز دست و پا گیر نخواهد بود، بلکه چشم را به سمت بالا سوق می‌دهد، جذابیت بصری را بیشتر می‌کند و نور چندبعدی بسیار زیبا را به نمایش می‌گذارد.

سؤالات متداول

چگونه می‌توانم در آپارتمان تاریک خود نور بهتری داشته باشم؟

برای این کار می‌توانید آینه‌ها را نزدیک منابع نور قرار دهید، استفاده از چراغ‌های پری، شمع‌ها و دیگر منابع نور محیطی، مبلمانی با رنگ روشن یا شفاف انتخاب کنید. کف‌ها را با فرش بزرگ و روشن بپوشانید. پرده‌های بژ/خاکستری روشن را انتخاب کنید.

چه رنگ‌هایی اتاق را روشن‌تر نشان می‌دهند؟

هنگام استفاده از رنگ‌های سفید، صورتی مایل به قرمز، مایل به قرمز، آبی کم رنگ، سبز روشن یا نارنجی روشن در تلاش برای روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دادن فضای خود تردید نکنید! مهم نیست که آیا به دنبال تغییر دکوراسیون آشپزخانه، اتاق خواب، حمام یا حتی اتاق نشیمن خود هستید، این رنگ‌ها گزینه مناسبی برای شما هستند.

آیا چراغ‌های LED روی دیوارهای تیره کار می‌کنند؟

اگر از نور ال ای دی در اتاق تاریک استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همه آنها دارای رنگ یکسانی هستند. این کار در همه اتاق‌ها قابل اجراست، به ویژه اگر به دنبال ایده‌های نورپردازی آشپزخانه هستید این یکی از بهترین روش‌هاست. زیرا بر روی سطوح بازتابنده زیادی وجود دارد.

چه نوع نورپردازی برای راه پله مناسب است؟

نقاط فرورفته و نصب شده، انتخاب‌های خوبی برای نورپردازی پله‌ها هستند که معمولاً بین 15 تا 20 سانتی متر بالاتر از پله‌ها نصب می‌شوند. آنها نور کافی در سطح پایین را برای پله‌های شما فراهم می‌کنند و می‌توانند جلوه‌های خیره‌کننده‌ای نیز ایجاد کنند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب