جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خانه / مجله /

چشمک زدن لامپ چرا رخ می‌دهد؟

اگر چراغ‌های شما مرتباً سوسو و چشمک می‌زنند، این می‌تواند نشان دهد که چیزی در خانه شما کاملاً درست نیست. پس بیایید ببینیم علت چشمک زدن لامپ چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید چرا چراغ خانه شما سوسو کرده و مرتباً چشمک می‌زند ادامه مطلب را بخوانید تا از همه چیزهایی که در مورد لامپ‌های چشمک زن می‌دانیم مطلع شوید و اینکه برای رفع آنها چه کاری باید انجام دهید!

علت چشمک زدن لامپ چیست؟

نور چراغ آویز در آشپزخانه

چراغ‌های خانه شما بخشی از یک شبکه برق بزرگ‌تر در سراسر ساختمان و سراسر محله هستند. به همین دلیل، لامپ چشمک زن در خانه شما می‌تواند نشانه چندین مشکل مختلف باشد.

برخی از دلایل جزئی لامپ‌های چشمک زن عبارت‌اند از:

 • مسائل مربوط به خود لامپ
 • داشتن یک شاخه چراغ شل
 • داشتن سوئیچ نور یا سوئیچ ثابت
 • افت ولتاژ ناشی از سایر وسایل برقی

حال نگاه دقیق‌تری به هر یک از این مسائل خواهیم داشت و حل همه آنها نسبتاً آسان است.

وقتی لامپ‌های خانه چشمک می‌زنند، این می‌تواند نشانه‌ای از یک مسئله الکتریکی جدی مانند موارد زیر هم باشد:

 • نوسان ولتاژ
 • مسائل مربوط به ترانسفورماتورهای مشترک محله
 • سیم کشی شل شده یا سیم کشی قدیمی
 • مشکلات اداره برق
 • مشکلات مربوط به اتصال کابل اصلی یا کنتور شما
 • مشکلات اضافه بار حسی در مدار شما

شناسایی علت چشمک زدن لامپ شما ممکن است به یک فرآیند کاری نیاز داشته باشد. برای درک بیشتر این موضوع، بیایید نگاهی دقیق به هر یک از دلایل سوسو زدن چراغ بیندازیم.

مشکل لامپ

اگر فقط یکی از چراغ‌های شما در حال چشمک زدن است، پس اولین جایی که باید بررسی کنید لامپ‌ها هستند. این علامت نشان می‌دهد که مشکل فقط به یک اتصالات یا لامپ برمی‌گردد.

ممکن است لامپ به‌مرور‌زمان در سرپیچ خود شل شده و ارتباط خود را با زبانه پریز قطع کرده باشد. وقتی این مسئله باشد، لامپ شروع به سوسو زدن می‌کند.

با خاموش کردن چراغ روشن و محکم کردن لامپ در سوکت می‌توانید این مورد را بررسی کنید. اگر هنگام روشن شدن چراغ تفاوتی ایجاد نشد، سعی کنید لامپ را کاملاً تعویض کنید.

انواع مختلف لامپ‌ها مستعد لرزش هستند. به‌عنوان‌مثال لامپ‌های فلورسنت در در دمای سرد بسیار ارزش دارند. بنابراین اگر لامپ در زمستان بیشتر سوسو می‌زند، این موضوع کاملا طبیعی است.

اگر از لامپ‌های LED یا چراغ‌های کم نور استفاده می‌کنید، ممکن است سوسو زدن را نیز تجربه کنید. دلیل این اتفاق می‌تواند سوئیچ‌های دیمر با لامپ‌های قابل تنظیم باشد.


چرا باید چراغ‌های قدیمی به چراغ‌هایLED تغییر داد


شاخه‌های شل شده لامپ

اگر لامپی در خانه شما در حال چشمک زدن است، ممکن است این مشکل در شاخه اتصال به پریز برق باشد.

سریع‌ترین راه برای بررسی اینکه آیا مشکل از لامپ است این است که آن را از پریز برق جدا کنید و یک لامپ دیگر را به جای آن آزمایش کنید.

اگر لامپ جدید در پریز خوب کار کند، مشکل از لامپ قدیمی است. اما اگر هر دو مشکل داشته باشند، احتمالاً با مشکل خروجی یا بالاتر از مدار الکتریکی خود روبرو هستید!

قبل از اتصال مجدد شاخه‌ها، می‌توانید شاخه‌های شل را با تعویض دهانه خروجی یا تنظیم موقعیت شاخه‌ها تعمیر کنید.

این کار ممکن است اتصال داخل پریز را بهبود بخشد. هنگام انجام این کار، می‌توانید با تعویض فیوز فیش، تمام پایه‌های خود را نیز بپوشانید.

سوئیچ‌ها و اتصالات معیوب

چشمک زدن لامپ یک مشکل الکتریکی رایج در خانه‌های قدیمی است زیرا با گذشت زمان اتصال شما قطع می‌شود. اگر بین نور و سوئیچ ارتباط بدی وجود داشته باشد، این امر اغلب باعث چشمک زدن می‌شود.

چرا بعضی چراغ ها چشمک می‌زنند؟
چرا بعضی چراغ‌ها چشمک می‌زنند؟

با تکان دادن سوئیچ یا خاموش و روشن کردن آن می‌توانید این اتصال را بررسی کنید. اگر این باعث لرزش لامپ شود ، ممکن است یک ارتباط شل بین این دو وجود داشته باشد.

در این صورت، باید خود سوئیچ را تعویض کنید. برای انجام این کار باید از یک برق‌کار کمک بگیرید مگر اینکه آموزش الکتریکی مناسبی دیده باشید.

افت ولتاژ و نوسان

ممکن است متوجه شوید که در نوع چشمک زدن لامپ الگویی وجود دارد. این اتفاق اغلب وقتی می‌افتد که ولتاژ لامپ‌ها به طور ناگهانی دچار نوسان یا افت شود.

علائمی که نشان می‌دهد در خانه شما با مشکل نوسان ولتاژ روبرو هستید عبارتند از:

 • چراغ‌ها کمی پس از روشن کردن دستگاه الکتریکی دیگر (که اغلب از آن انرژی زیادی مصرف می‌کند) می‌لرزد
 • سوسو زدن نور پس از خاموش کردن دستگاه برای مدتی ادامه می‌یابد (تا زمانی که ولتاژ دوباره در لامپ برقرار شود)
 • لامپ‌های شما به طور غیرقابل پیش بینی یا روشی که انتظار ندارید کم نور می‌شوند
 • لامپ‌های شما بسیار می‌سوزد

این دو علامت دوم نشان می‌دهد که دلیل دیگری برای مشکلات ولتاژ شما در جایی از خانه شما وجود دارد.

برای بررسی ولتاژ خانه می‌توانید از ولت متر استفاده کنید. ولتاژ شما ممکن است کمی نوسان کند اما همیشه باید بین 115 تا 125 ولت باشد.

اگر ولتاژ بیش از 125 ولت را ثبت کنید، مطمئناً این دلیل چشمک زدن چراغ خواهد بود. پس باید با یک برق صحبت کنید تا مشکل را بررسی کنید.

چرا بعضی چراغ ها چشمک می‌زنند؟
چرا بعضی چراغ‌ها چشمک می‌زنند؟

ترانسفورماتورهای مشترک محله

ترانسفورماتور و خطوط برق در محله باعث ایجاد چرا‌غ‌های چشمک زن می‌شود

بسیاری از محله‌ها دارای ترانسفورماتور برق هستند. اینها برق را از برق فشار قوی به خانه شما منتقل می‌کنند.

با این حال، به اشتراک گذاشتن یک ترانسفورماتور به این معنی است که مصرف انرژی همسایگان شما می‌تواند بر روی برق خانه شما تأثیر بگذارد.

اگر همسایگان شما از مقدار زیادی برق استفاده می‌کنند، ممکن است باعث کاهش ولتاژ در خانه شما و نهایت چشمک زدن لامپ‌ها شود. درصورتی که این اتفاق برای شما افتاد، سعی کنید از همسایگان خود بپرسید که آیا آنها موارد مشابهی را تجربه کرده‌اند؟

وجود این موارد ممکن است سبب ایجاد مشکل برای ترانسفورماتور شود. در این صورت، باید آن را در اسرع وقت به شرکت برق برای تعمیر گزارش دهید.

سیم کشی شل و قدیمی

سیم کشی شل یا شکسته باعث ایجاد چراغ‌های چشمک زن می‌شود.

این می‌تواند یک مسئله مهم در زمینه ایمنی باشد و همچنین باعث لرزش چراغ‌های شما شود. این موضوع به تعداد مدارهای الکتریکی موجود در خانه شما برق را به اطراف منتقل می‌کنند.

هرگونه نقص در سیم کشی، اتصالات، کلیدها یا قطع کننده‌ها باعث ایجاد شکاف در مدار می‌شود.

همان‌طور که برق سعی در پرش از این شکاف‌ها دارد، منجر به ایجاد جریان ناسازگار در مدار می‌شود. هر بار که این اتفاق می‌افتد، چراغ شما سوسو می‌زند.

به همین دلیل، سیم کشی شل اغلب منجر به چراغ‌هایی می‌شود که مرتباً می‌لرزد و باید در اسرع وقت به مشکل رسیدگی کنید.

وقتی برق از یک سیم به سیم دیگر می‌رود، می‌تواند به مواد اطراف خود مانند عایق دیواری برسد.

علاوه بر این، سیم برق شل شده خیلی راحت گرم می‌شود زیرا برق از طریق آن عبور می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌تواند به راحتی آتش سوزی کند و شما و هرکسی که با شما زندگی می‌کند را در معرض خطر جدی قرار دهد.

اگر لامپ‌های شما بدون هیچ دلیل مشخصی شروع به چشمک زدن می‌کنند، ممکن است سیم کشی خانه شل شده باشد.

مشکلات مربوط به کابل اصلی

سنجاب روی خط اصلی کابل باعث ایجاد چراغ‌های چشمک زن می‌شود

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، منبع تغذیه خانه شما از طریق یک ترانسفورماتور انجام می‌شود. این دستگاه معمولاً در نزدیکی شما واقع شده است و اگر مشكلی رخ دهد، این امر می‌تواند منجر به ولتاژ متغیر در خانه شما شود.

با این حال، اگر کابل اصلی اتصال خانه شما به ترانسفورماتور خراب شود، این امر می‌تواند منجر به چراغ‌های چشمک زن نیز شود.

تهیه و تعمیرات کابل اصلی قطعاً کار متخصصین است. اما اگر کسی به طور تصادفی به کابل شما آسیب رسانده است، باید آن را تعویض کرده و هزینه آن را پرداخت کند!

خطوط برق و ترانسفورماتورهای محله می‌توانند در چشمک زدن چراغ مؤثر باشند.

مدارهای بیش از حد بارگیری شده

مدارهای الکتریکی در خانه‌های ما با انرژی زیادی کار می‌کنند. به هر حال، ما روزانه و برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها از برق استفاده می‌کنیم. اما گاهی اوقات ممکن است بیش از حد از مدارهای خانه خود کار بکشیم.

به عنوان مثال، اگر لوازم یا چند دستگاه همزمان در حال کار هستند، انرژی زیادی در مدارهای خانه صرف می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه شوید که چراغ‌های شما شروع به سوسو زدن می‌کنند.

دلیل این امر هدایت انتقال ولتاژ مدار به دستگاه بزرگ‌تر است که باعث کم نور شدن چراغ‌ها می‌شود.

این مورد جزئی است و زیاد اتفاق نمی‌افتد و نیازی به نگرانی نیست. لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و سیستم‌های تهویه مطبوع، به طور خاص انرژی زیادی را مصرف می‌کنند.

با این حال، هنگامی که لوازم خانگی شما کار نمی‌کند، چشمک زدن باید متوقف شود. اگر این اتفاق نیفتد و سازگار یا شدید شود، این نشان دهنده یک مشکل جدی‌تر است.

اگر همچنان بعضی لامپ‌ها چشمک می‌زنند، چه باید کرد؟

می‌توانید تست‌های ساده‌ای مانند بررسی لامپ‌ها را به تنهایی انجام دهید. با این حال، باید به یاد داشته باشید که قبل از انجام این کار، برق مدار خود را خاموش کنید.

اگر مشکل از لامپ یا دوشاخه شل گسترده‌تر است، بهتر است از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید. آنها قادر خواهند بود به درستی و با اطمینان مشکل را برطرف کنند.

تلاش برای تعمیر برق بدون آموزش حرفه‌ای بسیار خطرناک است. ممکن است هنگام کار روی مدار الکتریکی صدمه ببینید .

همانطور که می‌بینید، دلایل زیادی وجود دارد که سبب چشمک زدن لامپ می‌شود – بعضی از جزئی و برخی دیگر نیاز به توجه بیشتری دارند. مهمترین چیز این است که چراغ چشمک زن را نادیده نگیرید وگرنه مسئله می‌تواند تشدید شود!

اقتباس شده از: Happyhiller

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب