نوران

چرا باید لامپ های قدیمی را با چراغ LED تعویض کرد؟

چراغ های LED از جمله لامپ هایی هستند که هم دارای عمر مفید بالا بوده و هم می توانند مکمل سبک مدرن چیدمان داخلی و خارجی شما باشند.از گذشته تا همین چند سال پیش به دلیل استفاده اغلب مردم از لامپ های رشته ای و معمولی، هزینه های مصرف انرژی روز به روز در حال افزایش بود تا این که این نسل از تکنولوژی چراغ ها به بازار معرفی شد که هم کبفیت نورپردازی بالاتری را ارائه می داد و هم مصرف کمتری نسبت به دیگر همتایان خود داشت.حال شاید سوالاتی در این زمینه برایتان پیش آمده باشد.مثلاً اینکه:

چرا اغلب مردم با وجود انواع مختلف لامپ در بازار لامپ های LED را انتخاب کرده اند؟

انواع و ویژگی های شاخص این دسته کدام اند؟

آیا تمام چراغ های LED موجود در بازار کیفیت مشابهی دارند و یا مهم تر اینکه آیا خرید این نوع چراغ ها اصلاً مقرون به صرفه است؟

ما در این مقاله روی تمامی این سوالات و موضوعات جانبی دیگر تمرکز کرده و سعی می کنیم دید روشن تری نسبت به این نوع تکنولوژی به شما ارائه دهیم.

مزایای جایگزینی چراغ LED با لامپ های معمولی

تعویض چراغ های قدیمی با لامپ های LED مزایای بسیاری دارد.از جمله این مزایا می توان به کاهش هزینه های مصرف برق شما ، بهره مندی از کیفیت بسیار بهتر آن ها ، کاهش آسیب به محیط زیست ، عدم نیاز به تعویض لامپهای مکرر و عمر طولانی تر آنها نسبت به لامپ های معمولی و کم مصرف و … اشاره کرد.

اما چگونه یک محصول ال ای دی با کیفیت بخریم؟! صرف نظر از تنوع لامپ های حبابی،شاید کلماتی نظیر لومن و کلوین شنیده باشید اما آگاهی دقیقی از کارایی آنها ندارید و همین طور در مورد نوع و رنگ نور این نوع چراغ ها هم کلمات  Daylight، Warm white و … احتمالاً به گوشتان خورده است. البته این را هم بگوییم که اگر شما تنها به چند چراغ برای جایگزینی با لامپ های منزلتان نیاز دارید می توانید این موضوعات را نادیده گرفته و از فروشندگان این لامپ ها کمک بخواهید.اما اگر به فکر یک تغییر اساسی در روشنایی منزلتان هستید همه آنچه که لازم است شما درباره خرید چراغ های LED بدانید ما در این مقاله گردآوری کرده ایم.

چراغ LED

2 مزیت عمده نسبت به لامپ های قدیمی

1- نور بیشتر در مقابل حرارت کمتر

LED مخفف عبارت “Light-Emitting Diode” است.بحث درباره جزئیات و چگونگی عملکرد آنها بسیار پیچیده است اما آن چه واضح است این است که این نوع چراغ ها از نظر بازدهی و نوری که در قیاس با حرارت تولیدی به شما می دهند بسیار بهتر از چراغ های قدیمی اند. Taylor Jantz یکی از مدیران برنامه ریز حوزه روشنایی استاندارد Energy Star در آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا می گوید که چراغ های ال ای دی 95 درصد از انرژی دریافتی را تبدیل به نور کرده و تنها 5 درصد از آن را به صورت گرما از دست می دهند.

لامپ های معمولی اما تقریبا خلاف این روند عمل می کنند.آن ها تنها 10 درصد از انرژی دریافتی را به نور تبدیل کرده درحالی که 90 درصد از انرژی را به صورت گرما تلف می کنند.گرمای ایجادشده توسط چراغ های LED درون محفظه ای جذب می شود که از گرم شدن بیش از حد لامپ جلوگیری کند.در حالی که لامپ های عادی تمام این گرمای اضافی را به اتاق شما منتقل می کنند که این مساله می تواند خصوصاً در فصل تابستان به سیستم تهویه منزل شما آسیب جدی وارد کند.

2- پرتو نور مشخص

نور منتشره از چراغ LED دقیق و متمرکز است درحالیکه نور لامپ های عادی در همه جهات پخش می شود.تمرکز نور در این نوع چراغ ها آنها را بسیار کارآمد می کند چرا که می توان از آن ها برای نورپردازی های خاص موردنظر استفاده کرد.چراغ های LED نواری یک مدل رایج است و همان طور که در عکس فوق ملاحظه می کنید در بالای شومینه به صورت توکار بکار رفته است.نکته مهم آن است که نور ایجاد شده که باید فضای منزل شما را روشن کند،اصطلاحاً هدر نمی رود. اتفاقی که درباره بسیاری از لامپ های قدیمی و حتی فلوئورسنت به طور ناخواسته می افتد.

تمرکز نور در محیط استفاده

انواع درجه بندی چراغ های LED

درست مانند تمام وسایل دیگری که می خرید انتظار نداشته باشید که تمام لامپ های LED موجود در بازار کیفیت مشابهی داشته باشند.یک راه آسان برای تشخیص یک چراغ ال ای دی استاندارد این است که روی آن ها به دنبال لیبل انرژی استار بگردید. Energy Star یک امتیاز داوطلبانه است که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا ایجاد گردیده تا با نشان گذاری روی محصولاتی که حداکثر بازدهی از نظر انرژی را دارند،به مصرف کنندگان در صرفه جویی در هزینه ها و محفاظت از محیط زیست کمک کند.

ممکن است شما نشان انرژی استار را در روی برخی از اشیاء و یا دیگر محصولاتی که خریده اید دیده باشید. لامپ های LED و تجهیزات روشنایی نیز پس از طی آزمایشات سخت و تایید توسط سازمان های معتبر دیگر، برچسب گذاری می شوند. تنها لامپ های LED که الزامات خاصی را کسب می کنند (که در زیر به آنها می پردازیم) می توانند درجه بندی شوند.در نتیجه هنگام خرید این محصولات حتما درجه بندی آن ها را مد نظر داشته باشید.

آیا انرژی استار تنها معیار انتخاب یک چراغ باکیفیت است؟

این درست است که درنظرگرفتن لیبل انرژی استار یک معیار آسان و کاربردی برای تشخیص مصرف کننده است؛اما مارکل می گوید این تنها فاکتور تعیین کننده کیفیت برای تجهیزاتی که مصرف کننده استفاده می کند نیست.او می گوید که پروسه انجام آزمایش بر روی محصولات یک پروسه زمان بر است و به این خاطر که سرعت پیشرفت تکنولوژی LED بسیار سریع است،ممکن است نسل جدید LED قبل از آن که نسل قبل آزمایش و درجه بندی شوند،بازار را فرا بگیرد.پس توصیه می شود که قبل از خرید کمی در این حوزه تحقیق کنید و یا با یک کارشناس نورپردازی مشورت کنید.

آباژور رومیزی

افزایش کیفیت؛مهمترین اصل در تعویض لامپ

بسیاری از مردم به چراغ های نواری و خاص ال ای دی نیاز ندارند بلکه یک آباژور رومیزی استاندارد هم نیاز آن ها را مرتفع می کند چرا که آنها در درجه اول می خواهند کیفیت نورپردازی محیطشان را افزایش دهند.Jantz می گوید انرژی استار بررسی می کند که جایگزینی لامپ ال ای دی با عملکرد لامپ مطابقت داشته باشد و این به معنای منطقی بودن عمل جایگزینی است.پس یک لامپ LED دارای تاییدیه انرژی استار A19 (لامپ A) تقریبا همان لامپ مناسب برای جایگزینی است.لامپهای درجه A با برچسب PAR38 مانند هالوژن ها مناسب نورپردازی های بیرونی اند که نیاز است یک مسیر مستقیم را با شعاع نوری یکنواخت روشن کند. به طور کلی چراغ های LED جهت استفاده در نورپردازی های هدفمند و در جهات دلخواه بسیار انعطاف پذیر هستند.در ادامه به دو شاخص مهم تشخیص کیفیت نور خواهیم پرداخت.

رنگ و دمای نور LED

رنگ و دمای نور

حتما تاکنون شنیده اید یا متوجه شده اید که لامپهای حبابی قدیمی، نور زردرنگی دارند.این رنگ نور به نام آفتابی گرم یا ملایم نیز شناخته می شود.این رنگ نور در قیاس با رنگ نورهای اصطلاحاً خنک تر،تیره و مات به نظر می آید.نکته قابل توجه در این موضوع آن است که به طور کلی رنگ های نور خنک تر، طبیعی تر به نظر می رسند مانند نور دی لایت که یک رنگ نور خنک و روشن است.تصویر بالا به خوبی نشان دهنده تفاوت رنگ اجسام تحت تاثیر 3 رنگ نور تابیده شده در یک اتاق است.

اما برای درک بهتر رنگ نور ابتدا باید به چند موضوع زیر توجه کنید.

CCT یا دمای رنگ نور، رنگ نوری است که از یک لامپ ساطع می شود که مقدار عددی این رنگ با مقیاس دمای کلوین (K) مرتبط است.همان طور که در تصویر می بینید هرچه عدد کلوین کمتر باشد،رنگ نور زردتر است و هرچه این عدد مقدار بزرگتری به خود بگیرد رنگ نور به سمت آبی تر شدن می رود.

لامپ های حبابی معمولی حدود 2700K هستند در حالیکه رنگ نور 4100K یک رنگ روشن تر و زنده تر است. رنگ نور 5000K به رنگ daylight مشهور است.برخلاف لامپ های قدیمی ، لامپ های LED در تنوع های گوناگونی از نظر دمای رنگ وجود دارند تا هرگونه نیاز نورپردازی شما را برآورده کنند.تولیدکنندگان چراغ موظفند که این عدد را روی بسته بندی محصول و جزو مشخصات آن برای ارائه به مشتریان قرار دهند.

شاخص CRI

دقت نور

CRI یکی دیگر از شاخص های اندازه گیری نور است که نشان دهنده دقت و کیفیت نور تابیده شده به اجسام است.CRI برخلاف CCT کاری به زرد یا آبی بودن رنگ نور ندارد بلکه نشان می دهد که رنگ ها تا چه میزان واقعی هستند.این دو مفهوم به ظاهر به هم مرتبط ولی دو مبحث کاملا متفاوت اند.

شاخص CRI یک مقدار عددی بین 0 تا 100 به خود می گیرد که هرچه این عدد بزرگتر باشد میزان واقعی بودن رنگ نور و دقت آن بیشتر است. نور با شاخص CRI= 80 و بالاتر بهترین طیف نوری از نظر کیفیت محسوب می شوند.همان طور که می بینید رنگ چهره شخص در CRI بین 80 تا 100 کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

لازم به ذکر است برخی از تولیدکنندگان LED(و نه همه آنها)،میزان شاخص CRI لامپ را روی بسته بندی محصول حک می کنند.

فضای کاری با نور خنک

چه رنگ و شدت نوری مناسب فضای شماست؟

انتخاب رنگ نور روشن یک انتخاب سلیقه ای است؛آفتابی خنک یا آفتابی معمولی می توانند گزینه های ایده آلی برای انتخاب در فضاهای بسته تر باشند.فضاهایی نظیر آشپزخانه و محیطهایی با میزهای متعدد که به تمرکز کاری بیشتری احتیاج دارند .پس شما می توانید از این رنگ نورها در بیشتر فضاهای منزلتان نظیر اتاق نشیمن،آشپزخانه،اتاق خواب،سرویس بهداشتی و … استفاده کنید.نور استفاده شده در فضای کاری قابل مشاهده در تصویر نور خنک است که رنگ سفید به کاررفته در دکوراسیون داخلی را برجسته تر می کند در حالی که یک لامپ معمولی این فضا را زرد و خسته کننده نشان می دهد.

درست است که رنگ نور آفتابی خنک و طبیعی، رنگ های ایده آلی برای عموم مردم است اما برای کسانی که می خواهند از نور جهت مطالعه استفاده کنند، چراغهایی با رنگ نور آبی تر (Daylight) توصیه می شود.

پروژه نورپردازی نوران

چراغهای LED عموماً برای برجسته کردن نمای معماری های خاص استفاده می شوند و تنوع رنگ زیادی دارند.در این پروژه ،همکاران ما از نور خنک روی دیوار استفاده کرده اند تا بک گراند درخشانی برای لوگوی تیره ایجاد کرده و آنرا زیباتر جلوه دهند.از طرفی با استفاده از چراغ های توکار در سقف به خوبی اجناس فروشگاه را قابل رویت و نورپردازی نموده اند.

علاوه بر لامپ های حبابی،تجهیزات روشنایی دیگری هم وجود دارند که برای نورپردازی اجسام یا یک فضای معین بکار می روند.لامپ های LED برای روشنایی های موضعی،چراغ های آویز،چراغ های توکار و زیرکابینتی بسیار مناسب اند.

چراغ LED دیمردار

لامپ LED دیمری

این سرویس بهداشتی با یک چراغ LED توکار قابل dim(تنظیم شدت نور) نورپردازی شده است.در صورتی که می خواهید از چراغ های قابل دیم استفاده کنید و سوییچ دیمر دارید،شاید نیاز باشد که چندین لامپ را امتحان کنید چراکه هر چراغ قابل دیمی با هر سوییچ دیمری به خوبی کار نمی کند.معمولاً مشکلاتی نظیر صدای آزاردهنده چراغ و یا عدم قابلیت دیم در شدت های پایین نور ممکن است برای شما اتفاق بیفتند.اما اگر قصد تهیه یک سوییچ دیمر جدید را دارید،حتماً ابتدا وبسایت رسمی شرکت تولیدکننده آن را بررسی کنید و از سوییچ دیمرهای مناسب هر نوع لامپ مطلع شوید،بدین ترتیب می توانید یک چراغ قابل دیم و بدون مشکل در منزل داشته باشید.

رابطه لومن و وات در چراغهای LED

نور چراغ LED را با چه واحدی بسنجیم؟

حتما متوجه شده اید که میزان کارایی چراغ های LED را نمی توان از روی وات مصرفی آنها دانست؛ در عوض میزان شدت نور در برابر انرژی دریافتی در آنها را با واحد لومن نمایش می دهند.به عنوان مثال برای تامین نور معادل یک لامپ معمولی 75 وات به یک لامپ LED با لومن 1100 نیاز است.تصویر فوق یک راهنمای کاربردی در مبحث معادلسازی وات و لومن است.

کیفیت و کارایی

چرا خرید این نوع چراغ ها در درازمدت باعث کاهش هزینه ها می شود؟

چراغ های LED در قیاس با لامپ های معمولی قیمت بیشتری دارند.اگرچه قیمت آنها به آرامی رو به کاهش است.معروفترین لامپ انرژی استار A19 که مناسب جایگزینی لامپ های 60 وات است در زمان نگارش این مقاله با قیمتی حدود 12 دلار در بازارهای جهانی به فروش می رسد.

آژانس EPA آمریکا در سال 2018 با پژوهشی بر پایه نرخ سود سرمایه در این کشور، زمان بازگشت پول یک لامپ LED 100w با قیمت 38.12 دلار را با کارکرد روزانه 3 ساعت، حدود 3 سال محاسبه کرده است.( که با توجه به شیب نزولی قیمت LED در بازار جهانی، این مدت زمان در عمل کمتر باشد.) همچنین این مدت زمان در رابطه با یک لامپ 60 واتی با قیمت 6 دلار ، یک سال می باشد.به زبان ساده تر شما با خرید یک چراغ ال ای دی به قیمت حدوداً 500 هزار تومانی،در حقیقت طی سه سال با هزینه مصرف برق کمتری که می پردازید این هزینه را به جیبتان برگردانید! البته دقت داشته باشید که درباره یک چراغ با کیفیت و اصیل صحبت می کنیم!

طول عمر بالا؛ یک فاکتور حیاتی

همان طور که در ابتدای متن اشاره شد ، چراغ های LED عمر طولانی دارند و می توان گفت که در مقایسه با لامپ های معمولی مادام العمر هستند.آنها به مانند لامپ های معمولی نمی سوزند و به یکباره از کار نمی افتند.در عوض با گذشت زمان نورشان تنزل پیدا می کند،یعنی در اثر پدیده ای که به نام استهلاک لومنی شناخته می شوند،مقدار نور تولیدی از آنها کاهش پیدا کرده و کیفیت تابش آن تغییر می کند.طول عمر این لامپ ها  بر این اساس تعیین می گردد که چه مدت زمان طول می کشد که از خروجی نور آنها 30 درصد کاسته شود؟جانتز می گوید که طول عمر میانگین یک لامپ ال ای دی با کیفیت (یا یک پنل روشنایی با این لامپ)با استفاده معمول ،به مقدار قابل توجه 20 سال می رسد!

انرژی استار محاسبه کرده که تعویض یک لامپ حبابی معمولی با یک لامپ LED میزان مصرف انرژی را بین 70 تا 90 درصد کاهش داده و هزینه ای معادل 30 الی 80 دلار را در مدت زمان استفاده از لامپ برای شما پس انداز می کند!

در پایان پیشنهاد ما به شما مصرف کنندگان گرامی این است که در بازار پر از تنوع این نوع لامپ ها به دنبال یک چراغ LED با کیفیت باشید تا هم از هزینه های اضافی در آینده جلوگیری کنید و هم بتوانید از نورپردازی آن به بهترین وجه بهره مند شوید. امیدواریم که مطالب مطرح شده در این مقاله شما را در این انتخاب یاری کرده باشند.

*نوشته برگرفته از سایت houzz می باشد.

همه چیز در مورد چراغ سقفی ال ای دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید: