جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خانه / مجله /

CRI چیست و در کجا کاربرد دارد؟

مقدمه

نوع لامپی که در نورپردازی فضاهای خود استفاده می‌کنید می‌تواند تأثیر عمیقی بر ظاهر فضا داشته باشد. این اغلب به چیزی معروف به شاخص نمود رنگ (Cri) نسبت داده می‌شود. این شاخص توانایی یک منبع نور را برای نشان‌دادن رنگ اجسام بر خلاف منبع نور طبیعی، مانند نور خورشید که از طریق پنجره‌های شما فیلتر می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، اندازه‌گیری نمود نور بر ظاهر و شدت رنگ تأثیر مستقیم دارد. این محدوده همچنین می‌تواند به “دمای” نور بستگی داشته باشد. برای مثال، دمای روشنایی می‌تواند از نور مادون‌قرمز گرفته تا نوری که از نورگیر می‌آید، تا نور فرابنفش متغیر باشد. در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید از نورپردازی استفاده کنید که بسته به نیاز شما، هر اتاق را به بهترین وجه روشن کند.

شاید این سؤال شما هم باشد که cri چیست.شاخص نمود رنگ یا شناسه نمود رنگ یکی از پارامترهای مهم است که هنگام انتخاب منبع نوری و لامپ باکیفیت مطرح می‌شود. با کمک این پارامتر که بیان می‌کند یک منبع نور مصنوعی تا چه حد رنگ را مطابق با رنگ واقعی نشان می‌دهد، می‌توانید انتخاب مناسب‌تری برای محیط موردنظر خود داشته باشید. به بیانی دیگر می‌توان گفت این شاخص بیان می‌کند که منبع نور مصنوعی مورداستفاده، چقدر توانایی نمایش واقعی و صحیح رنگ‌ها را در مقایسه با نور خورشید دارد. این شاخص با نام‌های دیگری از جمله میزان رنگ‌دهی، شاخص تجلی رنگ، درصد بازتاب رنگ نیز شناخته می‌شود.

کاربرد CRI نور کامل و مقایسه با نور خورشید در روز

CRI چیست؟ اهمیت آن در نورپردازی چقدر است؟

cri چیست و چه کاربردی دارد؟ این اصطلاح در فارسی به معنای شاخص نمود رنگ است. این شاخص که در مقایسه با ال‌ای‌دی های مدرن بسیار مهم است، نشان می‌دهد که منبع نور چقدر از طیف قرمز تا بنفش را شامل می‌شود. کاربرد cri در نورپردازی بسیار متنوع است برای مثال اگر از فروشگاهی لباس بخرید، اگر آن فروشگاه از منبع نوری استفاده کند که طیف سبز ندارد، رنگ لباس سبز به‌خوبی نشان داده نمی‌شود و ممکن است مجبور شوید رنگ را تغییر دهید.

Cri مخفف چیست؟ در واقع مخفف عبارت Color Rendering Index است که در سیستم جهانی، نورپردازی دارای شاخص‌ها و محدوده‌های ثابتی است. این شاخص واحد اندازه‌گیری ندارد و با عددی بین 0 تا 100 بیان می‌شود. عدد 100 شاخص خورشیدی است که طیف کامل رنگ‌ها را دارد، بنابراین نزدیک‌ترین نمایش رنگ 100 است که نشان‌دهنده رنگ واقعی‌تری است. توصیه می‌شود در محیطی که رنگ بسیار مهم است از منبع نور استفاده کنید، از منبع نور با شاخص نمود رنگ بیشتر از 90 استفاده کنید تا هر رنگ به‌صورت واقعی نمایش داده شود.

آیا نمی‌توانید تفاوت بین جوراب‌های مشکی و سرمه‌ای در کمد لباس زیر چراغ‌های فلورسنت قدیمی خود را تشخیص دهید؟ ممکن است منبع روشنایی فعلی سطح CRI بسیار پایینی داشته باشد. شاخص نمود رنگ (CRI) اندازه‌گیری نحوه نمایش رنگ‌های طبیعی در زیر یک منبع نور سفید مصنوعی در مقایسه با نور خورشید است. نورپردازی LED با CRI بالا رنگ‌های زیبا و پرجنب‌وجوش را در طیف تمام‌رنگی ارائه می‌دهد. بااین‌حال، CRI تنها یک اندازه‌گیری برای کیفیت نور است.

کدام محدوده CRI مناسب است؟

حالا که به فهمیدیم cri چیست. خوب است با طیف‌های این شاخص نیز آشنا شویم. به‌طورکلی در هنگام خرید و نصب لامپ‌های LED سفید، طراحان معمولاً  CRI بالای 90 را توصیه می‌کنند، اما همچنین می‌گوییم در برخی پروژه‌ها، حداقل 85 می‌تواند قابل‌قبول باشد. در زیر توضیح مختصری از محدوده‌های CRI آورده شده است:

محدوده CRI 95 – 100

ارائه رنگ فوق‌العاده و واقعی در این طیف قرار دارد. رنگ‌ها آن‌طور که باید ظاهر می‌شوند، رنگ‌های ظریف بیرون می‌آیند و برجسته می‌شوند و رنگ‌های پوست زیبا به نظر می‌رسند، رنگ‌ها رنگ واقعی خود را نشان می‌دهند.

به طور گسترده در مجموعه‌های تولیدی هالیوود، فروشگاه‌های خرده‌فروشی سطح بالا، مغازه‌های چاپ و رنگ، هتل‌های طراحی، گالری‌های هنری و در برنامه‌ها و فضاهایی که رنگ‌های طبیعی نیاز به درخشش دارند، از این طیف استفاده می‌شود.

 محدوده CRI 90 – 95

در این طیف رنگ‌ها به راحتی قابل تشخیص هستند. نورپردازی بسیار عالی از CRI 90 شروع می‌شود.

محدوده CRI 80 – 90

این طیف نمود رنگی خوبی دارد. جایی که بیشتر رنگ‌ها به‌خوبی رندر می‌شوند. برای اکثر مصارف تجاری قابل‌قبول است. ممکن است موارد را آن‌طور که می‌خواهید کاملاً اشباع شده نبینید.

محدوده CRI  زیر 80

نورپردازی با CRI زیر 80 دارای نمود رنگ ضعیف در نظر گرفته می‌شود.  کاربرد cri در این طیف بسیار پایین است. در زیر این نور، اقلام و رنگ‌ها ممکن است غیراشباع، بی‌رحم و گاهی غیرقابل‌شناسایی به نظر برسند (مثل اینکه نمی‌توانید تفاوت بین رنگ‌های مشکی و سرمه‌ای را ببینید). تشخیص رنگ‌های مشابه دشوار خواهد بود.

مقایسه کاربرد CRI در تصویر

شاخص نمود رنگ و لامپ‌های CRI چیست؟

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید cri  لامپ چیست. لامپ‌های ال‌ای‌دی اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند که عمدتاً به دلیل کیفیت انرژی کارآمد و تولید نور روشن است. از نظر CRI برای LED، اکثر چراغ‌های LED امتیازی در حدود 80 تا 90 را در نمودار ایجاد می‌کنند. نتیجه یک اتاق روشن‌تر، اما با خروجی نور بسیار طبیعی‌تر و دقیق‌تر است. بر خلاف نور فلورسنت که می‌تواند ظاهری غیرطبیعی ایجاد کند، LEDها برای محیط‌های داخلی مناسب‌تر هستند. جدا از شاخص نمود رنگ، تعداد لومن خروجی یا نور واقعی تولید شده نیز در اثربخشی کلی یک لامپ LED نقش دارد.

درنظرگرفتن CRI برای وسایل روشنایی

هنگامی که صحبت از انتخاب لامپ مناسب برای خانه شما می‌شود، CRI برای روشنایی نقش مهمی ایفا می‌کند. شما می‌خواهید رنگ‌ها واضح باشند و همه چیز تند به نظر برسد تا دکوراسیون، رنگ‌ها و مبلمان شما به بهترین شکل ممکن به نظر برسد. همچنین ممکن است زمانی که مشغول انجام کارهای خاصی مانند خواندن کتاب، تماشای تلویزیون یا تهیه غذا در آشپزخانه هستید، بینایی شما راتحت‌تأثیر قرار دهد.

مقیاس CRI زمانی محبوبیت بیشتری پیدا کرد که کاربردcri  به همراه  نور LED به خانه‌ها و سایر فضاها معرفی شد. بسیاری از تولیدکنندگان مدرن لامپ، بخش “حقایق روشنایی” را روی بسته بندی قرار می دهند تا مصرف کنندگان را از خواص لامپ آگاه کنند. این حقایق باید مقیاس شاخص نمود رنگ، تعداد لومن، وات و معیارهای کارایی را نشان دهد.

سخن آخر

اکنون به پاسخ سؤال cri چیست و چه کاربردی دارد، رسیدیم. در نهایت باید بگوییم که در هنگام اجرا و طراحی نورپردازی، نورپردازی را انتخاب و طراحی کنید که دارای رتبه CRI بالاتری باشد تا مطمئن شوید که دقیق‌ترین تصویر رنگ را در فضای خود دریافت می‌کنید. اگر در ارتباط با شاخص نمود رنگ و فضای موردنظر دچار ابهام هستید می‌توانید از کارشناسان نوران کمک بگیرید.

مقایسه رنج های متفاوت cri نور

سؤالات متداول

CRI خوب برای چراغ‌های LED چیست؟

هرچه مقدار عددی CRI بیشتر باشد، لامپ یا لامپ نمایش رنگ بهتری دارد. به‌طورکلی، CRI 80 یا بالاتر خوب در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که CRI  90 به بالا عالی در نظر گرفته می‌شود.

CRI قابل‌قبول چیست؟

CRI در مقیاس 0 تا 100 اندازه‌گیری می‌شود. هر چه امتیاز بالاتر باشد، CRI بهتر است. رتبه CRI  80 قابل‌قبول در نظر گرفته می‌شود، اما باید هدف خود را بهتر بدانید و متناسب با کاربری فضا شاخص نمود رنگ را در نظر بگیرید. تاحدامکان، لامپ‌های LED با CRI 90 یا بالاتر را انتخاب کنید، زیرا این لامپ‌ها از دقت رنگ بسیار بالایی برخوردار هستند.

چگونه یک CRI را انتخاب کنم؟

به‌عنوان یک قاعده، CRI 90 یا بیشتر از کیفیت بالاتر و هر کمتر از 80 باشد شاخص و کیفیت نمایش رنگ‌ها متوسط تا پایین در نظر گرفته می‌شود. اگر کیفیت رنگ مهم است، به‌طورجدی به لامپ cri در محدوده90 توجه کنید. در غیر این صورت، ممکن است بخواهید عوامل دیگری مانند خروجی نور یا وات را ابتدا و CRI را به‌عنوان یک انتخاب ثانویه در نظر بگیرید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب