نوران

انواع آباژور

ما همیشه از آباژور همراه با دیگر وسایل روشنایی استفاده می کنیم (به غیر از موارد خاص مانند روشنایی غیر مستقیم ، نور LED نواری یا چراغ های تزئینی ساخته شده به شکل یک لامپ یکپارچه).

هیچ کس دوست ندارد به یک لامپ لخت نگاه کند. بطور عادی نور خشن است و به چشمان شما آسیب می رساند. تقریباً تمام چراغ های داخل خانه ها و دفاتر دارای روکش برای پوشاندن لامپ ها هستند.

اگرچه روکش معمولاً به عنوان یک عنصر تزئینی دیده می شود ، اما هدف اصلی آن پخش یا هدایت نور از لامپ برای حداکثر اثربخشی و محافظت از چشمان شما در برابر تابش لامپ است.

مزایای آباژور

آباژورها مزایای بسیاری دارند ، مانند:

هدف اصلی استفاده از آباژور محافظت از چشم افراد در یک اتاق است زیرا نور لامپ بدون پوشش بیش از حد روشن و تحریک کننده است.

آباژور می تواند پرتوی نور را به جهت مورد نیاز هدایت کند – برای روشن کردن منطقه کار یا برجسته کردن برخی از کارهای هنری.

آباژور خود یک وسیله تزئینی است و برای کل طراحی نورپردازی داخلی بسیار مهم است. مردم اغلب آباژورها را برای اهداف تزئینی خود انتخاب می کنند ، حتی گاهی اوقات از سایر ویژگی ها و ویژگی های قابل توجه نیز غافل می شوند.

رویه آباژور گرما را از لامپ دور می کند. این مورد به ویژه هنگامی که از لامپ های رشته ای استفاده می شود بسیار مهم است ، زیرا در این حالت تقریباً 90٪ از برق به گرما تبدیل می شود.

آباژور می تواند نور مکمل رنگی مطلوبی را به تم کلی فضای داخلی اضافه کند.

این موضوع می تواند نور را منعکس یا پخش کند ، بنابراین امکان ایجاد تغییر در فضای اتاق را فراهم می کند.

علاوه بر جذاب به نظر رسیدن ، چند هدف هم دارد.

آباژور معمولاً دهانه ای در پایین و بالا دارد. وقتی لامپ روشن شد تمایل به تولید گرما دارد ، بنابراین این باعث می شود هوای گرم شده به سمت بالا حرکت کند و بنابراین به یک راه فرار نیاز دارد تا جمع نشود.

با داشتن یک سوراخ در بالا ، با تولید یک جریان هوای ظریف که به خنک نگه داشتن لامپ نیز کمک می کند ، گرما به سمت بالا تخلیه می شود.

در مرحله دوم ، شکل سایه و مواد و میزان مات / شفاف بودن آن می تواند چند مورد را تعیین کند. انتهای گسترده تر می تواند نور را به سمت بیرون بیشتر گسترش دهد.

انواع آباژور

طیف وسیعی از آباژور در فروشگاه های سراسر جهان وجود دارد. به همین دلیل روند خرید آباژور مناسب اتاق ممکن است طاقت فرسا باشد ، در حالی که دانستن انواع اصلی و سبک آباژورها واقعاً می تواند انتخاب را محدود کند.


برای دیدن آباژورهای نوران کلیک کنید


ابتدا بیایید نگاهی به انواع اصلی آباژور بیندازیم.

آباژور نرم

آباژورهای نرم معمولاً از پارچه ساخته می شوند. آنها اغلب از دو لایه تشکیل شده اند. برای لایه داخلی از پارچه متراکم رنگ تیره استفاده شده است ، در حالی که لایه خارجی تزئینی است ، با طرح ها و نقش های متنوع.

آباژور نرم

آباژور سخت

این آباژورها از پارچه یا کاغذ ساخته شده اند که به یک پوشش پلاستیکی وینیل بنزن متصل شده اند. مواد آباژور به دور حلقه های سیم بالا و پایین پیچیده شده و با چسب متصل می شوند.

Hard Lamp Shades
آباژور سخت

حال بیایید نگاهی کوتاه به اشکال مختلف آباژور بیندازیم. این لیست زمانی مفید خواهد بود که شما مجبور شوید تصمیم بگیرید کدام آباژور کاملاً در فضای داخلی شما جای می گیرد یا برای چراغ روشنایی موجود شما بهترین خواهد بود.

آباژور سیلندر

این آباژورها به شکل یک استوانه بلند ساخته شده اند. آنها معمولاً پهن نیستند و بیشتر با لامپ های کف استفاده می شوند. برخی از لامپ ها با پایه های بلند نیز می توانند به چنین سایه هایی مجهز شوند.

Cylinder Lamp Shades
آباژور سیلندر

آباژور کف

از آنجا که آباژورهای کف معمولاً بلند هستند ، با سایه های درام نسبتاً بزرگ یا سایه های لامپ مخصوص سبک کف ، بهترین شکل را دارند. آباژورهای کف با تمایز جزئی بسیار شبیه آباژورهای طبل هستند – اضلاع آنها دارای شیب کمی است.

Floor Lamp Shades
آباژور کف

آباژور طرح امپراطور

این سبک از آباژورها عمدتا در چراغ‌های رومیزی و کمتر در چراغ های کف استفاده می شود. اضلاع شیب دار مستقیم آن مشخص می شود و در میان صاحبان خانه در سراسر جهان بسیار محبوب است.

Empire Lamp Shades
آباژور طرح امپراطور

آباژورهای Coolie

این آباژورها کمی صاف تر از آباژورهای امپراطور هستند و شیب کناره های آنها بیشتر است. کناره ها همیشه مستقیم نیستند و می توانند مقعر باشند.

Coolie Lamp Shades
آباژورهای Coolie

این موارد در بالا بسیار باریک و در پایین پهن هستند ، بنابراین نور به طور گسترده ای پخش می شود. هنگام انتخاب خود این نکته را به خاطر بسپارید.

آباژور هشت ضلعی و شش گوش

این نوع سایه ها دارای شش یا هشت ضلع هستند. تنوع زیادی در ترکیب با انواع دیگر سایه های لامپ وجود دارد. اضلاع آنها می تواند صاف یا شیب دار ، صاف یا مقعر باشد.

اگر چنین سبکی از سایه لامپ را ترجیح می دهید ، در یافتن بهترین محصول برای نیازهای خود مشکلی نخواهید داشت ، زیرا انتخاب واقعاً گسترده است.

آباژور هشت ضلعی و شش گوش

3 پاسخ به “انواع آباژور”

  1. نگار گفت:

    وای چه آباژورهای خوشگلی واقعا زیبا هستن

  2. الناز گفت:

    آباژور اکسسوری هست که هیچ وقت قدیمی نمی شود.

  3. سمیرا گفت:

    چه جالب من اصلا نمیدونستم انقدر انواع مختلفی آباژور هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: