نوران

جدیدترین متدهای طراحی نورپردازی اماکن اداری و تجاری

مجله Metropolis از شهر ووهان ، چین تا لس آنجلس آمریکا را بررسی کرده و توانسته سه استراتژی مهم برای طراحی نورپردازی اماکن اداری و تجاری مشخص کند.

طراحان از این استراتژی ها برای ایجاد و تقویت راه‌های ارتباطی با طبیعت و افزودن شخصیت به فضاهای اداری و تجاری می‌توانند استفاده کنند.

هدف اساسی این سه استراتژی اثبات این نکته است که : نور می‌تواند فضای داخلی را از خوب به عالی ارتقا دهد.


استراتژی نخست: پیوند احساسات

1- طراحی نورپردازی برای ارتباط دانش و احساس

طراحی نورپردازی انتشارات
فروشگاه کتاب زبان های خارجی هوبئی | طراحی روشنایی شیب دار | ووهان ، چین

کتاب یک دنیای کامل است و برای شرکت چینی طراح نورپردازی، کتابفروشی‌ها سرزمین‌های پیچیده‌ای هستند. این سرزمین ها  مکان هایی هستند که در شهر به تغییر چشم انداز مردم کمک می‌کنند.

به گفته تینگ یو ، بنیانگذار و معمار ارشد در فرآیند بازسازی کتابفروشی Hubei ، این شرکت ابتداعاً ماهیت نمادین نور را در نظر گرفت.

نور در این کتابفروشی چیزی فراتر از یک نماد شاعرانه است. معماران ، با استفاده از نظر مشاوران روشنایی، از چهار سطح نور مجزا و دو درجه حرارت رنگ متفاوت برای کمک به ترسیم فضای اتاق مطالعه ، گالری‌های هنری ، سالن‌های سخنرانی و رستوران استفاده کردند.

در این فروشگاه وقتی میهمانان به مخروط‌های نوری نگاه می‌كنند ، به راحتی می‌توانند بفهمند كه كجا می‌خواهند بروند.

2- نور گرم و تابش خفیف نور، محیط دنج در سالن غذاخوری

طراحی نورپردازی رستوران
جورجی | معماران GRT با طراحی روشنایی نقطه تیره | دالاس ، 2019

رستم مهتا ، معمار و بنیانگذار این رستوران می گوید: “ما نمی خواستیم نوعی غار با انتهای تاریک طراحی کنیم.”

قصد ما ، فضای دلپذیری از نور گرم بود که مهمانان را در بر بگیرد و آنها در مخملی قرمز رنگ، طعم واقعی را بچشند و از وعده غذایی خود لذت ببرند.

تابش کم نور و درخشش نرم، محصولی از شرکت طراحی نورپردازی Dot Dash روی سقف قهوه‌ای قرار گرفته است.

بیشتر طراحی نورپردازی داخلی رستوران حول این عنصر است. این طراحی ابتدا به عنوان یک راه حل برای کنترل صدا آغاز شد ، اما در انتها به روشی برای شکستن سکوت فضا تبدیل شد.

3- طراحی نورپردازی به کیفیت گرافیک خانه پوستر نیویورک افزود

طراحی نورپردازی گالری

فضای غیر عادی دیوار با دو پوستر بلند جدا شده است. یک طرف این مرزبندی مورب جزئیات معماری قرن نوزدهم را حفظ کرده، در حالی که طرف دیگر به ارائه کارهای گرافیکی می پردازد.

این تغییر مکان از فضای اجتماعی به گالری با تغییر در بافت سطح و نورپردازی نشان داده شده است. دراین طرح از نوارهای LED محکم برای روشن کردن طاق‌ها استفاده شده ، که با درخشندگی عجیبی نورپردازی گردیده است.

نلسون جنکینز ، بنیانگذار لومن ، می گوید: “این نوارهای LED بسیار کم هستند و به سختی دیده می شوند ، تا جایی که برخی از مردم نمی توانند تشخیص دهند که این نور از کجا می آید.

در این نوع طراحی نورپردازی از سیستم روشنایی متمرکز استفاده شده است.


ممکن است این مقاله هم مورد علاقه شما باشد: بهترین ایده های طراحی نورپردازی داخلی


استراتژی دوم: تقلید از طبیعت

1- غرفه‌ای که طراحی نورپردازی آن از شاخه‌ها و برگ‌ها تقلید می کند

طراحی نورپردازی غرفه
غرفه ای برای پارک ملی Hoge Veluwe | Monadnock | اوترلو ، هلند

در وسط پارک ملی Hoge Veluwe در اوترلوی هلند ، یک غرفه ساخته شده که بازدیدکنندگان را از جنگل سایه‌دار بیرون کشیده و به یک فضای داخلی روشن، شامل رستوران ، مغازه و محوطه ، می‌برد.

این ساختمان توسط سیستم روشنایی بیوفیلک طراحی شده است. در این طراحی نورپردازی داخلی لوستر شبیه آفتابی است که از میان شاخه های درختان می درخشد.

هر لوستر دارای 20 لامپ قابل تنظیم بصورت جداگانه است که توسط یک سیستم متمرکز کنترل می‌شوند و در مجموع 180 منبع نور را تشکیل می‌دهند.

این نوع طراحی نورپردازی داخلی باعث شده در شب ، تداخل نور و سایه از طریق نمای شیشه ای گسترده قابل مشاهده باشد، و منظره‌ای دلپذیر را حتی از فاصله دور ایجاد کند.

طراحی نورپردازی غذاخوری

پس از نه بار آزمایش تجهیزات مختلف ، آنها بر روی LED های XHP (با قدرت بسیار بالا) قرار گرفتند که دو برابر خروجی نور واحدهای استاندارد را تحویل می دهند.

برای طراحان نورپردازی و روشنایی ، نصب پویا راهی برای افزایش درک بازدیدکنندگان است.

2- طراحی نورپردازی دفترکار هماهنگ با ریتم طبیعی بدن

طراحی نورپردازی دفترکار
دفاتر Wells Fargo | گروه سویتزر با طراحی روشنایی کوگلر نینگ | شهر نیویورک

در طراحی نورپردازی داخلی محیط و دفتر کار ، نورپردازی شبانه‌روزی اغلب در بحث نخست قرار دارد ، و چالش‌هایی مانند طراحی روشنایی و چگونگی استفاده نور از ریتم‌های طبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

این شرکت، نورپردازی کم را باعث ارتقا سلامت بدن می‌داند.

مدیر تحقیق کوگلر نینگ ، می‌گوید: “تحقیقات نشان داده است که اکثریت قریب به اتفاق سیستم‌های روشنایی محل کار از آنچه روند طبیعی بدن انسان در پیش می‌گیرد پیروی نمی‌کنند و عواقب منفی بر سلامتی و روحیه افراد دارد.”

تیم طراحی نورپردازی داخلی این دفتر، از یک سیستم نورپردازی سفید پویا استفاده برده است. بطوریکه ، یک برنامه زمان بندی شده را تهیه کردند تا دما و شدت نور LED ها به طور نامحسوس تغییر کند و با ساعت داخلی 24 ساعته بدن هماهنگ شود.

در بالای هر میز کار ، نور پس زمینه، مانند نورگیرهای مصنوعی عمل می‌کنند و دو برابر نور بیشتر از روشنایی دفترهای معمولی را تأمین می کنند.

3- طراحی نورپردازی برای بوتیک صورتی بتونی معروف

طراحی نورپردازی بوتیک
وبستر | Adjaye | لس آنجلس

هر بحثی در مورد این بوتیک پرزرق و برق در مرکز خرید Beverly Center در لس آنجلس ، صرفاً از رنگ آن آغاز می شود.

هم طرح رنگی و هم فرم آزاد آن، چالش زیبایی را برای طراحان نورپردازی به وجود آورده است.

طراحی نورپردازی داخلی این بوتیک توسط تیم Adjaye ارائه شد. در این نوع طراحی از یک روش غیرمتعارف نورپردازی مسیر استفاده گردید. بنابراین تمرکز  بر روی فیکسچر قرار داده شده و یک کانون سقفی متحرک در آن نصب شده است.

مكمل این مونوپوینت‌های LED ، نورهای یخی درخشان ، هودها و “نورگیرها” هستند. نور مصنوعی نرمی که از ال ای دی ها ساطع می‌شود در طول روز تغییر کرده و نور روز کالیفرنیا را در بیرون شبیه سازی می‌کند.


ممکن است این مقاله هم مورد علاقه شما باشد: 10 ایده جذاب طراحی نورپردازی اتاق نشیمن


استراتژی سوم: نورپردازی به عنوان شخصیت

1- این فضای اشتراکی مانند یک تراریوم غول پیکر است

طراحی نورپردازی فضای کار اشتراکی
خانه دوم | SelgasCano همراه با دکتر کاتو | لس آنجلس

شرکت Second Home ، یک ارائه دهنده فضای کار اشتراکی در است. از نظر مدیر ارشد این شرکت “سازنده‌ترین محیط، محیطی است که طبیعت را بپیماید” ، به ویژه در لس آنجلس ، جایی که “گلها در تمام سال شکوفا می شوند.

نور کم محیطی در واقع باعث بهبود دید داخلی در شرایط پر نور روز خواهد شد ، اصلی که توسط وسایل موجود در فضای اداری این مکان نشان داده می‌شود.

در این دفتر 600 لامپ آویز طراحی و ساخته شده ، که همه آنها حس مبهمی را یادآور می‌شوند. کانو لاسو می‌گوید: “چراغ‌ها  گرمایی ایجاد می‌کنند که برای دنبال کردن احساسم ضروری است.

در لابی اصلی هم ، یک لوستر غول پیکر گل مانند را برای درخشان کردن راه پله نصب شده است. آویزهای اتاق بیضی شکل نیز به دیگر عناصر روشنایی پیوسته‌اند.

2- طراحی نورپردازی برای دفتر کاری باهوش و بازیگوش

طراحی نورپردازی دفترکار هوشمند
پردیس K | معماران JKMM | هلسینکی ، فنلاند

یکی از نشانه های اولیه منطقه “شهر هوشمند” کالاساتاما در هلسینکی این ساختمان اداری است که ادعا می‌شود “هوشمندترین ساختمان اداری” در فنلاند است.

استفاده از هوش مصنوعی در عملیات ساختمانی از گرمایش و سرمایش گرفته تا روشنایی در این ساختمان دیده می‌شود. این پروژه دارای یک اتاق ورزش ، فضاهای مراقبتی بهداشتی و “دفاتر کار” است.

به گفته معماران این طرح، 100 نقطه ملاقات در شش طبقه ساختمان پراکنده شده است. مگر می‌شود چراغ‌های روشنایی را ذکر نکنیم. طراحی نورپردازی داخلی طیف وسیعی از نورافکن‌ها را شامل می‌شود. لامپ‌های آویز در اشکال مختلف – ابری ، حبابی ، مخروطی – دیده می‌شود.

در برابر نور محیط، نوارهایی از ال ای دی تعبیه شده که در سقف‌های کشویی قرار می‌گیرند. تنوع زیاد نورافکن‌ها محدودیت نور را کاهش می‌دهد و باعث افزایش عملکرد افراد می‌شود.

 

3- طراحی نورپردازی انتشارات برای سهولت خواندن

طراحی نورپردازی انتشارات
انتشارات ورلاگ | کینزو همراه با لایت نت | برلین

 

مدیر این دفتر انتشارات با همکاری مشاورین و طراحان نورپردازی و معماری لایت نت برای تولید سیستمی از چراغ‌ سقفی ال ای دی تعبیه شده در سقف توافق کردند.

تجهیزات مدولار Lightnet در کنار نور روز برای روشنایی مستقیم در قفسه های کتاب کافی بود.

علاوه بر روشنایی مستقیم چراغ‌های روشنایی ، با استفاده از لوازم جانبی قفسه‌های براکت، طوری ساخته شده است تا حتی پایین ترین قفسه‌ها در طول روز ( زمستان‌های تاریک برلین) هم روشن باشند.

بعلاوه ، لامپ‌های کم نور با پوشش‌های میکروپریسماتیک در کل فضا ادغام شده و به جلوگیری از انعکاس در صفحه رایانه کمک می‌کنند.

مدیر این انتشارات عقیده دارد: “نورپردازی به جستجوی آرام کتاب کمک می‌کند و این قدرت تصور را تقویت می‌بخشد.”

منبع: مجله متروپلیس

 

3 پاسخ به “جدیدترین متدهای طراحی نورپردازی اماکن اداری و تجاری”

  1. ندا گفت:

    واقعا چه طرح های نورپردازی زیبایی .

  2. سامان گفت:

    چقدر زیبا چراغ سقفی ال ای دی را در سقف طراحی کرده اند.

  3. حمید گفت:

    در عکسی که گذاشته شده چقدر دفتر کار را با چراغ سقفی های ال ای دی زیبا نورپردازی کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: