• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  نورپردازی لابی، صفر تا صد آنچه باید بدانید!

  نورپردازی لابی

  در نورپردازی مسکونی، نور پردازی لابی از این جهت اهمیت دارد که اولین برخورد مهمان، مشتری یا مراجع‌کننده بعد از ورود به داخل ساختمان لابی یک مجموعه است. اگر هنگام ارتباط کاری یا شخصی از اهمیت نگاه اول حرف می‌زنیم در ساختمان نیز لابی حکم نگاه اول را دارد. اگر نورپردازی تخصصی برای لابی صورت گیرد مراجعه‌کننده در ورود به محیط بسته ساختمان احساس امنیت و آرامش خواهد داشت و این حس و انرژی خوب مراجعه‌کننده می‌تواند در تعامل شما یا روند کاری شما در آن روز نسبت به مراجعه‌کننده تأثیر بگذارد. شاید بخشی از زیبایی‌شناسی طراحی داخلی ظاهری باشد و به خوش آمد مربوط باشد ولی بخش اعظمی از طراحی داخلی و نورپردازی یک مجموعه با روان انسان‌ها در ارتباط هست و حس‌های متفاوتی را القا می‌کند.

  شاید شما تصور کنید که جزئیات و بخش‌هایی از لابی یا ورودی کم اهمیت هستند ولی همان گوشه‌های تاریک یا نورپردازی با رنگ‌ها و مقیاس غیر استاندارد باعث تأثیر در زیبایی لابی و تغییر حس مراجعه‌کننده می‌شود. نورپدازی لابی امروزه با استفاده از تجهیزات مدرن نورپردازی مانند انواع ال‌ای دی‌ها و تجهیزات نوری دکوراتیو بسیار گسترش یافته و با شناخت رنگ‌ها و معماری داخلی لابی توسط طراحان نور متخصص نوران در حد استاندارد‌های بین‌المللی طراحی و اجرا می‌شود. در این مقاله به اهمیت نورپردازی لابی خواهیم پرداخت ولی نکته‌ای که پیش از توجه به این موضوع اهمیت دارد این است که نور پردازی کل یک ساختمان و مجموعه امری تخصصی با جزئیات بسیار است. میزان نور، نوع تجهیزات نورپردازی، محل نصب توکار یا روکار نور‌ها، زوایا و مرز‌های نوری، شیت‌بندی‌ها و باکس‌های نوری همه در زیبایی و فضای محیط تأثیر دارند.

  چیزهایی که از اهمیت نورپردازی لابی نمی دانید
  نورپردازی لابی تاثر روی برخورد اول مراجع یا مهمان شما با ساختمان شما است و بسیار اهمیت دارد.

  چگونه نورپردازی لابی بهتری داشته باشیم؟

  برای نورپردازی لابی رعایت برخی اصول اولیه باعث زیباتر و بهتر شدن فضای لابی خواهد شد. نکاتی که در زیر اشاره می‌کنیم مواردی است که در اولین مراحل طراحی نور متخصصان نوران به آن توجه می‌کنند.

  حس طراحی نور لابی خود را بر اساس کاربری تعیین کنید.

  کاربری یک محیط بسیار در نورپردازی تأثیر دارد زیرا طراحان نوران بر اساس نوع کسب و کار شما، کاربری ساختمان و طراحی دکوراتیو آن رنگ و میزان نور‌ها را تعیین می‌کنند. برای مثال لابی یک ساختمان تجاری معمولاً باید حس امنیت و اطمینان بسازد در حالی که لابی هتل یا ساختمان‌های مسکونی حس آرامش و صمیمیت نیاز دارد. میزان و رنگ نور در انتقال احساسات و تأثیر روانی بسیار مهم است. برای همین اولین نکته در طراحی نور این است که بتوانید نسبت به اهداف خود و کاربری محیط طراحی نور دلخواه خود را داشته باشید.

  نورپردازی لابی بر اساس کاربری ساختمان
  طراحان نوران بر اساس نوع کسب و کار شما، کاربری ساختمان و طراحی دکوراتیو آن رنگ و میزان نور‌ها را تعیین می‌کنند.

  نورپردازی لابی را با دکوراسیون لابی تطبیق دهید

  دیگر نکته مهمی که در طراحی نور توسط متخصصان نوران اهمیت دارد این است که ارتباط نزدیکی با طراحان داخلی و مهندسان دکوراسیون داخلی دارند و اغلب موارد نورپردازی و چیدمان لابی در ارتباط با هم هستند. نوع رنگ چیدمان، مبل‌ها و ابزار لابی مانند میز و تجهیزات پذیرش در ارتباط مستقیم با فضاسازی هستند و نورپردازی باید در انطباق و با در نظر گرفتن دکوراسیون لابی انجام شود. پیشنهاد نوران این است که قبل از طراحی نورپردازی حتماً مشاور دکوراسیون و طراحی داخلی مجربی انتخاب کنید که این مراحل موازی و کنار هم انجام شود. ارتباط معمار داخلی، طراح دکوراسیون و طراح نور باعث یک دست شدن و بهبود نتیجه نهایی خواهد شد.

  تمرکز نورپردازی پذیرش لابی

  معمولاً قسمتی که در هنگام ورود مراجعین مستقیماً با آن روبرو می‌شوند پذیرش لابی است. نورپردازی لابی باید عملاً در خدمت محل‌های مهم‌تر و جا‌هایی باشد که بیشتر در دید است. طراحی نور پذیرش لابی یکی از مهم‌ترین المان‌های زیبایی نورپردازی لابی است و تأثیر مهمی در کلیت طراحی نور دارد. پذیرش باید به نوعی نورپردازی شود که اولاً به راحتی از محیط تمییز داده شود و تمرکز نوری روی آن باشد ثانیاً احساس خوش آیندی قبل از برخورد با نگهبان یا نیروی پذیرش شما ایجاد کند.

  معمولاً نورپدازی حاشیه پذیرش لابی، دیوار پشت، سقف بالای پذیرش و مسیر پذیرش تا آسانسور یا راه پله اهمیت ویژه‌ای در نگاه مراجعین دارد. همچنین برای محیط‌های تجاری و فضا‌های کاری معمولاً نورپردازی تابلو‌ها، لوگو‌های نصب شده و چیدمان دکوراتیو اطراف پذیرش نیز بسیار مهم است.

  از جادوی فضاسازی در نورپردازی استفاده کنید

  هیچ نقطه از لابی نیست که در نورپردازی لابی نتواند به شما کمک کند. تمام محیط یک لابی امکان این را دارد که بنا بر نیاز و زیبایی با کاربری دکوراتیو یا غیر دکوراتیو نورپردازی شود. با استفاده از خط نوری، ال‌ای دی‌های نوران، لوازم نورپردازی خاص می‌توانید در نقاط مختلف لابی فضاسازی‌های زیبا و متفاوتی ایجاد کنید. یکی از نقاط مهم این فضاسازی که تأثیر بسزایی در زیبایی لابی دارد مبلمان محل انتظار و چیدمان اطراف آن است. نورپردازی و فضاسازی مناسب می‌تواند حس خوش آیندی در مراجعه‌کننده هنگام انتظار ایجاد کند و باعث شود صبور‌تر برخورد کند. ما در نوران فضاسازی با استفاده از نورپردازی را یک جادوی روحی و روانی تلقی می‌کنیم که حتی می‌تواند برای یک محیط خالی از چیدمان نیز حس و زیبایی ایجاد کند.

  مطالب پیشنهادی:

  بر روی نورپردازی آثار هنری یا لوازم دکوراتیو تمرکز ایجاد کنید

  معمولاً در لابی‌های خاص تابلو‌ها، نقشه‌ها، لوازم دکوری و چیدمان خاصی استفاده می‌شود که به زیبایی لابی می‌افزاید. نورپردازی این قابلیت را دارد که جلوه این تابلو‌ها، آثار هنری یا ابزار دکوری را چند برابر کند. دلیل این امر دید بهتر و مشخص بودن جزئیات بیشتر حتی از فاصله دور است. نورپردازی می‌تواند همچنین به آثار هنری، تابلو‌ها و عکس‌ها شکوه ببخشد و اهمیت آن را چند برابر کند.

  به طور کلی نورپردازی لابی در خدمت زیبایی است اما خود نورپردازی می‌تواند در بسیاری از موارد عامل اصلی زیبایی محیط لابی شود. همچنین یکی دیگر از روش‌های نورپردازی تابلو‌ها و عکس‌ها طراحی نور به شکل داخلی و در حاشیه قاب عکس یا قاب نقاشی است که باعث می‌شود این تابلو از محیط متمایز شود.

  نورپردازی آثار هنری در لابی
  معمولاً در لابی‌های خاص تابلو‌ها، نقشه‌ها، لوازم دکوری و چیدمان خاصی استفاده می‌شود که به زیبایی لابی می‌افزاید.

  به نورپردازی گوشه دیوار‌ها و حاشیه‌ها اهمیت دهید

  یکی از نقاطی که در نورپردازی لابی به آن اهمیت داده نمی‌شود گوشه دیوار یا گوشه‌های دور لابی است که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد یا در دید مراجعه‌کننده نیست. با نورپردازی مناسب گوشه دیوار‌ها و نقاط کمتر استفاده شده لابی می‌توانید باعث بزرگتر دیده شدن لابی یا ایجاد عمیق میدان شوید. نورپردازی مناسب باعث می‌شود لابی شما بزرگتر و زیبا‌تر به نظر برسد و همچنین تولورانس نورپردازی کلی محیط حفظ شود.

  جمع‌بندی، نورپردازی بهتر لابی چگونه انجام می‌شود؟

  متخصصان نوران با تجربه سال‌ها طراحی نور داخلی و همچنین تحصیل در رشته‌های مرتبط نورپردازی در سطح استاندارد‌های بین‌المللی و زیبایی چشم‌گیری ارائه می‌دهند. به دلیل همکاری با برند‌های تجاری لوازم الکتریک و نورپدازی متفاوت و تعمین تجهیزات نورپردازی هزینه کلی نورپردازی لابی شما بسیار به صرفه و مناسب خواهد بود. ضمن اینکه با انتخاب نوران می‌توانید مطمئن باشید که هنگام ورود مراجع به ساختمان یا مهمان خود حس آرامش و مثبتی در آن‌ها ایجاد خواهد شد و از زیبایی طراحی داخلی و نورپردازی لابی شما لذت خواهند برد.

  همانطور که اشاره شد توجه به این مسأله بسیار مهم است که هیچ نقطه‌ای از لابی برای متخصصان نورپردازی بی‌اهمیت نیست و برای کاربری‌های متفاوت و لابی ساختمان‌ها با طراحی‌های مختلف نوران می‌تواند بهترین نورپردازی ممکن را داشته باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *