جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خانه / مجله /

6 موردی که باید هنگام انتخاب چراغ کف حیاط و باغچه به آنها توجه کنید

استفاده از چراغ کف حیاط به معنای بهینه‌سازی نور و  زیباتر کردن محوطه بیرونی خانه شماست. ضمن اینکه همیشه امکان تغییر موقعیت لامپ‌ها در هر زمان وجود دارد. انواع لامپ کف حیاط توسط طراحان متخصص طراحی و توسط بهترین تولیدکنندگان در زمینه روشنایی ساخته شده است. باتوجه‌به انواع مختلف طرح‌ها و وسایل روشنایی، چراغ ‌کف حیاط، تنوع زیادی نسبت به وسایل دیواری و سقفی معمولی دارند. جدا از اینکه این لامپ‌ها درخششی منحصربه‌فرد به حیاط خانه‌ها می‌بخشند، مطمئناً فضای محوطه بیرونی خانه شما را متحول می‌کنند.

با کمک طراحی نورپردازی می‌توان در مورد ظاهر و احساس باغ، گل‌ها، محل نشستن و نورپردازی آن بسیار برنامه ریزی کرد. در طول روز می‌توان از نور طبیعی بهره برد؛ اما در شب، چطور؟ در شب نیز می‌توان با طراحی روشنایی و با استفاده از لامپ‌های مناسب کف حیاط، زیبایی و جلوهٔ خاصی به محوطه موردنظر خود ببخشید و از فضای آرامی که دارید لذت ببرید.

انتخاب چراغ کف حیاط

انتخاب لامپ‌های کف حیاط در طراحی بسیار مهم هستند. آنها شخصیت و سبک خاصی را به محیط می‌بخشند. امروزه لامپ کف حیاط در اشکال، مواد و سبک‌های مختلف وجود دارد که برای هر سبک و سلیقه‌ای کارایی دارد.

چراغ کف حیاط به سبک کلاسیک مدرن به زیبایی در فضاهای بیرونی قرار می‌گیرند و نوری گرم و دلپذیر را القا می‌کنند. لامپ‌های رنگارنگ، فضایی سرزنده به محیط می‌دهند. آنها با رنگ‌های روشن خود مانند نارنجی، سرخابی، آبی و قرمز به شما اجازه می‌دهند، ترکیب‌های خلاقانه‌ای ایجاد کنید.

همچنین برای پخش نور بیشتر در حیاط، می‌توان لامپ‌های LED را انتخاب کنید. آنها بازده انرژی و عمر بسیار طولانی‌تری نسبت به سایر لامپ‌ها دارند.

استفاده از چراغ‌های پایه دار:  این نوع چراغ‌ها اغلب به صورت بالا به پایین استفاده می‌شوند. برای نور پردازی کف حیاط این چراغ‌ها نور از بالا به پایین می‌تابانند. ارتفاع این چراغ‌ها معمولاً کمتر از یک متر است.  این نوع چراغ کف حیاط برای روشنایی در کنار گل‌ها، گیاهان در قسمت‌های مختلف حیاط از جمله مسیرها، پله‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از چراغ دفنی باغچه: این چراغ در کف حیاط یا محیط تعبیه می‌شود. این بدان معنی است که آنها را می‌توان روی زمین یا برای روشنایی کف نصب کرد. این لامپ‌ها نور را به سمت بالا هدایت می‌کنند و آنها را به گزینه‌ای عالی برای نورپردازی تبدیل می‌کند.

استفاده از چراغ واش: این نوع چراغ به عنوان لامپ کف حیاط کاربردی زیادی دارند. چراغ واش دارای یک پایه کوچک چند سانتی متری هستند که روی زمین قرار می‌گیرند. اکثر این نوع چراغ‌ها قابل تنظیم هستند و می‌توان جهت نور آن‌ها را  تغییر داد. این نوع چراغ‌ها اغلب برای روشن کردن گیاهان استفاده می‌شود.

استفاده از لامپ‌های نواری: نورپردازی نواری با مشخصات کم یک راه عالی برای اضافه کردن ابعاد اضافی به ایده‌های مراحل باغ شما است، زیرا می‌تواند به طور محتاطانه زیر پله‌ها قرار گیرد و نور را به سطح زیر پرتاب کند

روش‌های روشنایی کف حیاط

برای طراح نور پردازی کف حیاط می‌توان از سه لایه نور تأکیدی، موضعی و کلی استفاده کرد. به طور کلی برای نورپردازی کف حیاط دو نوع نورپردازی رایج‌تر است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

نوپردازی روبه‌بالا

همان‌طور که از نام این روش نورپردازی پیداست، نور از طریق منبع نور از پایین به بالا تابیده می‌شود. در این نوع طراحی روشنایی بیشتر از انواع لامپ کف حیاط در طرح‌های مختلف استفاده می‌شود. این روش نورپردازی اغلب برای روشنایی دیوارها، پوشش گیاهی و درختان با استفاده از چراغ باغچه استفاده می‌شود. عنصر روشنایی که برای این منظور استفاده می‌شود، اغلب چراغ کف حیاط نامیده می‌شود.

نورپردازی رو‌به‌پایین

در این روش نورپردازی برخلاف روش فوق، نور از بالا به پایین می‌تابد. یک لامپ پایه با ارتفاع معین به عنوان عنصر روشنایی استفاده می‌شود که با کمک آن، نور را به سمت پایین هدایت می‌کند. این روش نورپردازی باغ اغلب برای روشنایی مسیرها استفاده می‌شود. انواع این لامپ قابلیت تنظیم زاویه را نیز دارند.

نکات مهم در رابطه با نورپردازی کف حیاط

1- سبک سطوح و اشیایی که می‌خواهید روشن کنید

طرح و نوع نور را برای نورپردازی گیاهان طبیعی، مصنوعی یا حوضچه‌ها و جلوه دادن به نما یا مسیرهای پارکینگ انتخاب کنید.

برای عناصر محوطه سازی (درختان، بوته‌ها، ویژگی‌های آب) و هرجایی که گیاهان تزئینی تسلط دارند، چراغ‌های روشنایی مینیمال و منابع نوری کارآمد را انتخاب کنید.

به‌عنوان‌مثال، چراغ بیرونی کد H151  نوران با نمای سنگی یک ایده نورپردازی اصلی است.

مزیت اصلی آن این است که منبع نور را می‌توان متناسب با عناصر طبیعی تغییر داد. البته طراحی مبلمان و وسایل باغ یا بالکن نیز باید در نظر گرفته شود.

چراغ دفنی کف حیاط LED,COB بیرونی کد H151

2- محل روشنایی

برای مسیرها و کوچه‌ها می‌توانید چراغ‌هایی را انتخاب کنید که مستقیماً در زمین قرار داشته باشند (چراغ دفنی) و باید چراغ‌های باغچه و بیرونی با مقاومت مکانیکی بالا( IK08 یا بالاتر ) را انتخاب کنید، زیرا سالانه صدها بار آنها لگد می‌شوند یا کار می‌کنند.

در این فضاها بهتر است از منابع نوری با شدت متوسط استفاده کنید تا با درخشش به سمت بالا چشم ساکنان خانه و مهمانان را اذیت نکنند.

چراغ برای مسیرها و کوچه ها

با انتخاب چراغ کد H129 با منبع نور قابل تعویض می‌توان از نور شیک فضا اطمینان حاصل کرد. می‌توانید کوچه‌ها را با آن روشن کنید، حتی می‌توانید آن را در نزدیکی صندلی داخل باغ نیز قرار دهید.

خوب است بدانید: یک لامپ در حوض یا استخر بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد. با این حال، شما باید یک لامپ با درجه بندی IP مناسب انتخاب کنید. برای این منظور، به دنبال یک لامپ با IP 67 (غوطه وری تا 1 متر) یا 68 بگردید.

3- منابع نیرو و بهره وری انرژی

منبع تغذیه چراغ هنگام انتخاب نوع روشنایی در فضای باز یک معیار مهم است. عناصر روشنایی کوچک با لامپ‌های LED می‌توانند از سلول‌های PV استفاده کنند، که عملاً یک راه حل بدون هزینه است، لامپ‌های قرار داده شده در مسیرهای ورودی و نماها باید به شبکه برق متکی باشند.

لامپ‌های قرار داده شده در مسیرهای ورودی و نماها

4- ایمنی، ضد آب و یکپارچگی نصب

شاخص اساسی ایمنی روشنایی در فضای باز، درجه بندی IP است.

دوام و استفاده ایمن تا حدود زیادی به مقاومت در برابر تأثیرات خارجی مانند گردوغبار و آب بستگی دارد. نکته اصلی ضد آب بودن محفظه است که با مقدار IP نشان داده می‌شود، که در دو رقم بیان می‌شود، رقم اول مربوط به درجه محافظت در برابر نفوذ مواد جامد و دیگری آب است.

IP00 به معنای عدم حفاظت است، در حالی که IP69 بالاترین مقاومت در برابر گردوغبار و جاری شدن سیل است.


اطلاعات بیشتر در مورد IP چراغ


دومین مسئله مهم – نصب در فضای باز باید به یک مدار جداگانه متصل شود تا در برابر خطر برق گرفتگی محافظت شود. این امر به ویژه هنگامی‌که کودکان در خانه بازی می‌کنند بسیار مهم است.

چراغ بیرونی

5- کلید دستی، بیسیم یا تایمر؟

انتخاب بسیار ساده است، زیرا انتخاب شما توسط عملکرد نورپردازی مورد نظر تعیین می‌شود.

با این حال، سوئیچ‌های مبتنی بر حسگرهای حرکتی به دلیل استفاده بهینه از برق، محبوبیت بیشتری دارند. اما اگر می‌خواهید از روشنایی ثابت برای کف حیاط و نمای ساختمان استفاده کنید، سوئیچ‌های زماندار بهترین راه حل هستند.

در عین حال برخی  دوست دارند با نزدیک شدن به درب ورودی خانه، چراغ‌ها از طریق کنترل از راه دور روشن شوند.

6- تمیز کردن و نگهداری

هنگام انتخاب چراغ روشنایی فضای باز، باید تمیزکردن و نگهداری را نیز در نظر بگیریم. به یاد داشته باشید که چراغ باغچه در معرض اشعه ماورا بنفش طولانی و شدید نور خورشید قرار دارند که باعث زرد شدن آنها شده و پس از مدتی زشت و ناخوشایند به نظر می‌رسند.

بنابراین آنها باید تمیز و نگهداری شوند.

چراغ‌های پلاستیکی زرد شده با دی اکسید هیدروژن تمیز می‌شوند، که در نسخه کم غلظت آن به عنوان پراکسید هیدروژن برای همه شناخته می‌شود.

اگر به این ماده دسترسی ندارید، می‌توانید از ماده سفید کننده کلر یا پاک کننده / ضد عفونی‌کننده توالت استفاده کنید. سایه‌ها چند دقیقه بعد از شستشو، رنگ قبلی خود را بازیابی می‌کنند و کاملاً تمیز می‌شوند.

قبل از تمیز كردن چراغ‌های ایستاده، دستورالعمل‌های مربوط به نگهداری آن را بررسی كنید زیرا اگر از ماده تمیز كننده خیلی قوی باشد، می‌تواند برای همیشه لامپ را تغییر رنگ دهید یا به آن آسیب برسانید.

اگر این فاکتورها را در نظر بگیرید و با چراغ‌ها و منابع نور مطابقت داشته باشد، نور باغ شما ایمن و بدون دردسر خواهد بود.

چراغ نورپردازی فضای باز و کف حیاط و زیر پله

کلام آخر

نورپردازی در حیاط خیلی مهم است و استفاده از چراغ کف حیاط و سایر لامپ‌ها باید به دقت انتخاب شود. یک حیاط از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است و در هر قسمت باید از نورهای خاص به روش‌های خاصی استفاده شود. نکته اصلی این است که در استفاده از لامپ‌ها و نورها زیاده روی نکنید. همچنین باید سعی کنید از بهترین نور در مکان مناسب و در فاصله مناسب از سایر چراغ‌ها استفاده کنید. ارزش این را دارد که کمی بیشتر وقت خود را صرف انتخاب کنید تا سال‌ها فضای بی نظیری در شب‌های گرم بیرون از منزل داشته باشید. برای خرید چراغ کف حیاط، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

چرا نورپردازی چراغ کف حیاط مهم است؟

نورپردازی کف حیاط به زیباتر شدن نمای خانه شما کمک می‌کند. همچنین با استفاده از انواع چراغ کف حیاط در همه فصول فضای زیبایی خواهید داشت.

برای صرفه جویی در مصرف برق از چه نوع لامپ‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

لامپ‌های LED  مناسب‌ترین نوع لامپ در نور پردازی فضاهای دلخواه است. این لامپ‌ها یک نور درخشان و سفید دارند که بسیار بیشتر از یک لامپ شب تاب سنتی دوام می‌آورد. در واقع، ال ای دی‌ها به هیچ وجه از کار نمی‌افتند، در عوض به‌مرورزمان کم نور می‌شوند.

چگونه چراغ‌های کف حیاط را تمیز کنیم؟

برای تمیزکردن چراغ‌ها، چراغ‌های پلاستیکی زرد شده با دی‌اکسید هیدروژن تمیز می‌شوند که در نسخه کم غلظت آن به عنوان پراکسید هیدروژن برای همه شناخته می‌شود. اگر به این ماده دسترسی ندارید، می‌توانید از ماده سفید کننده کلر یا پاک کننده / ضدعفونی‌کننده  استفاده کنید.

برای اطراف باغچه و درختان از چه نوع چراغی مناسب‌تر است؟

چراغ‌های دفنی، چراغ‌های واش از بهترین گزینه‌های برای نورپردازی اطراف باغچه و گیاهان هستند. علاوه بر اینکه شدت نور زیادی ندارد می‌توان میزان نور آن‌ها را بر اساس فاصله با گیاهان تنظیم کرد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب