جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خانه / مجله /

چگونه بهترین چراغ سقفی را برای خانه خود انتخاب کنیم؟

چراغ‌های حباب‌دار شیشه‌ای به بلایی تبدیل شده‌اند، سازندگان و بازسازی کنندگان آنها را همه جای خانه به‌عنوان چراغ سقفی نصب می‌کنند. با وجود تنوع طرح‌های نورپردازی و خلاقانه چراغ سقفی که امروزه موجود است، دلیلی برای استفاده از چراغ حباب‌دار وجود ندارد.

تنوع سبک‌ها و دکوراسیون‌های موجود شگفت انگیز است. ما در اینجا سعی داریم تا با راهنمایی شما و ارائه طرح‌های خلوت تا پر زرق و برق مدرن و درخشان، به شما کمک کنیم تا بهترین چراغ سقفی را برای تکمیل دکوراسیون منزل یا محل کار خود پیدا کنید.

ارتفاع چراغ سقفی چقدر باید باشد؟

طراحان دکوراسیون داخلی فرمول‌های زیادی برای محاسبه اندازه نور با ارتفاع مختلف از سقف دارند. اما فقط در هنگام خرید چراغ سقفی یک عدد را به خاطر بسپارید (عدد 7).

اگر افراد زیر نور سقف قدم بزنند، نقطه زیر چراغ نباید کمتر از هفت فوت (210 سانتیمتر) تا کف اتاق باشد. یعنی ارتفاع سقف خود را اندازه بزنید، 210 سانتی متر از آن کم کنید حالا حداکثر ارتفاع برای چراغ روشنایی سقفی شما مشخص شده است.

روشنایی چراغ سقفی باید چقدر باشد؟

طراحان داخلی بر این عقیده‌اند که باید بیش از یک منبع نور در اتاق وجود داشته باشد. پس برای ایجاد یک محیط روشن، انواع مختلف نور را باهم ترکیب کرده و مطمئن شوید که مناطق مدنظرتان به خوبی روشن هستند.

انواع نور در چراغ سقفی

در طراحی نورپردازی سه نوع روشنایی وجود دارد:

روشنایی وظیفه‌ای (Task)، محیطی (Ambiance) و اختصاصی (Accent)

چراغ‌های سقفی برای روشنایی محیطی یا عمومی استفاده می‌شوند، بنابراین هنگام روشن شدن باید کاملاً محیط را روشن کنند.

در مناطقی مانند راهرو و گنجه، معمولاً تنها منبع نور چراغ‌های سقفی هستند. در اتاق خواب و بخش‌های دیگر خانه، چراغ‌های سقفی با لامپ‌ها کار می‌کنند، که روشنایی وظیفه و نور اضافی محیط را فراهم می‌کنند.

با استفاده از استاندارد روشنایی به نام لومن (Lumens)، می‌توانید چراغ سقفی را طوری انتخاب کنید که به اندازه کافی اتاق را روشن کند.

ابتدا متراژ اتاق خود را تعیین کنید (به سادگی طول را در عرض ضرب کنید)

همچنین باید بدانید که:

اتاق‌های غذاخوری و آشپزخانه‌ها به 30-40 لومن در هر فوت مربع (یک سوم متر مربع) نیاز دارند.

پذیرایی، اتاق خواب و راهروها به 20 لومن در هر فوت مربع (یک سوم متر مربع) نیاز دارند.

لومن‌های مورد نیاز را در متر مربع اتاق خود ضرب کنید. برای یک اتاق خواب 10 *12، شما 2400 لومن نور می‌خواهید.

سطح روشنایی لامپ‌ها متفاوت است، بنابراین برای تعیین لومن‌ها راهنمای روی لامپ‌ها را بخوانید. همچنین یک راهنمای کلی و مفید برای شما به‌شرح زیر تهیه شده است:

هر 450 لومن = 40 وات

هر 800 لومن = 60 وات

هر 1100 لومن = 75 وات

برای اتاق خواب 10 * 12، شما به چهار لامپ 60 وات یا شش لامپ 40 وات نیاز دارید. یا یک چراغ سقفی ال ای دی (LED)، انتخاب کنید که 2400 لومن نوردهی داشته باشد.

انرژی مورد نیاز برای چراغ سقفی هر فضا

یکی از واحدهای کاربردی که برای نور استفاده می‌شود، لوکس نام دارد. بسیاری از افراد، واحد لوکس را با لومن اشتباه می‌گیرند. در لومن، میزان نوردهی و نور خارج شده از منبع نور و لوکس میزان نور تابیده شده بر روی سطح را نشان می‌دهد. همین امر موجب می‌شود تا در زمان خرید چراغ سقفی پذیرایی و دیگر فضاها، باید در ابتدا کاربری دقیق لامپ مشخص شده و به میزان نور مورد نیاز نیز توجه شود. به طور مثال برای روشنایی و نورپردازی یک استودیو به علت این که این محیط به دید بسیار زیادی نیاز دارد، میزان لوکس مورد نیاز نیز باید از 300 لوکس بالاتر باشد.

برای اتاق پذیرایی و هال، حداقل میزان نور مورد نیاز، 200 لوکس و برای اتاق خواب، بین 150 تا 200 لوکس است. میزان نور برای محیط‌های مختلف با توجه به ابعاد فضا و همچنین نوع نیاز به روشنایی متفاوت است و باید به کاربری فضا توجه ویژه شود.

لامپ سقفی مناسب برای هر فضا

یک ساختمان و خانه از محیط‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک کاربری خاصی دارند. همین امر موجب می‌شود که هر فضا نیز به شدت نور و رنگ نور خاصی نیاز داشته باشد. در خانه باید با توجه به کاربری فضا، نور مناسب آن انتخاب شود. برای انتخاب لامپ سقفی مناسب، باید به توان مصرفی آن توجه داشته و توان‌ها نیز برای یک مترمربع تعریف می‌شوند. افراد باید متناسب با متراژ فضا، متراژ را در توان مصرفی ضرب کنند. به طور مثال گفته می‌شود که توان مصرفی مناسب برای روشنایی هال و پذیرایی، 2 وات بوده است. در صورتی که خانه‌ای دارای یک پذیرایی 12 متری باشد، باید از لامپ با توان 24 وات برای روشنایی آن استفاده شود.

اصول انتخاب چراغ سقفی پذیرایی

انتخاب لامپ مناسب برای پذیرایی، کار چندان راحتی نیست. برای انتخاب چراغ سقفی پذیرایی و نورپردازی اصولی این فضا، باید به نکات زیادی توجه کرد. از جمله مهم‌ترین نکاتی در رابطه باید مورد توجه قرار گیرد، شامل بزرگی و کوچکی فضا، نوع وسایل و رنگ دکوراسیون و غیره بوده که در ادامه به تفکیک توضیح داده می‌شوند.

1. توجه به رنگ فضا و دکوراسیون

اولین قدم برای خرید یک لامپ سقفی پذیرایی، توجه به رنگ‌بندی فضای پذیرایی و هال است. در صورتی که پذیرایی با رنگ‌های تیره یا گرم پر شده باشد، باید از لامپ‌هایی با لومن یا میزان نوردهی بیشتر استفاده گردد. در واقع هرچه لومن یک لامپ بیشتر باشد، روشنایی که به وجود می‌آورد نیز بیشتر است و پذیرایی با دکوراسیون تیره را زیباتر و روشن‌تر می‌کند.

2. در نظر گرفتن اندازه فضا

به طور کلی هر خانه و ساختمانی، با توجه به متراژ و نوع معماری، فضای پذیرایی با متراژ متفاوت نیز دارد. در خانه‌هایی که متراژ پذیرایی آن‌ها کم است، توصیه می‌شود تا از لامپ‌های مهتابی با نورهای سفید و لومن بالا استفاده شود. در صورت تأمین نور مناسب، فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. اما در رابطه با پذیرایی‌ها با متراژ بالا، باید گفت که لامپ‌های مناسب آن‌ها، ترکیب نور آفتابی و مهتابی (زرد و سفید) دارند. البته باید میزان لامپ مهتابی با نور سفید بیشتر باشد. در واقع استفاده زیاد از نور زرد یا آفتابی در تمامی محیط‌ها پس از مدتی موجب خستگی چشم‌ها خواهد شد. اما تأثیر نور زرد بر چشم‌ها به فضا بسیار بستگی دارد.

توصیه می‌شود برای آشپزخانه، اتاق خواب، رستوران‌ها، اماکن تجاری و ویترین‌ها از لامپ‌های زرد استفاده شود. اما برای محیط‌های کاری، سرویس بهداشتی، پارکینگ و چراغ سقفی پذیرایی از ترکیب رنگ مهتابی و آفتابی استفاده شده و برای لابی، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها تنها نور سفید به کار رود.

3. در نظر گرفتن بلندی یا کوتاهی سقف

پذیرایی با سقف کوتاه نیاز به نورپردازی دقیق‌تر و حساب شده‌تری دارد. در واقع بهترین انتخاب برای چراغ سقفی پذیرایی با سقف کوتاه و ارتفاع کمتر از 2/4 متر، لامپ‌هایی با نوردهی بالا است. انواع لامپ سقفی توکار، پنل ال‌ای‌دی یا چراغ ال‌ای‌دی برای این نوع پذیرایی‌ها مناسب هستند.

انواع چراغ سقفی برای پذیرایی

لامپ‌ها اصلی‌ترین محصولاتی هستند که برای روشنایی استفاده می‌شوند. این محصولات از نظر مشخصات و ویژگی‌ها، انواع مختلفی داشته و تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. شدت نور و کیفیت نور لامپ‌ها، اولین مشخصه تفاوت آن‌ها خواهد بود. افراد می‌توانند با در نظر گرفتن نوع دکوراسیون و معماری ساختمان، انواع لامپ‌ها را برای روشنایی فضای مورد نظر استفاده کنند. باید توجه داشت که لامپ‌ها بر اساس پارامترهای بسیار زیادی تعریف می‌شوند ولی بر اساس انواع نور در سه دسته اصلی قرار می‌گیرند. این تنوع نور و توجه به آن، از مهم‌ترین نکاتی است که در زمان خرید چراغ سقفی برای پذیرایی باید در نظر گرفته شود.

 • نور عمومی: یکی از انواع نور لامپ‌ها، نور عمومی بوده که با نام نور محیطی نیز شناخته خواهد شد. این نوع نور به صورت کلی عمل کرده و مشابه نور طبیعی است که در تمامی فضا گسترده شده و روشنایی یکنواختی را به وجود می‌آورد. لامپ‌های لوستر، دیوارکوب، چراغ سقفی پذیرایی و غیره از این نوع هستند.
 • نور وظیفه‌ای: یکی دیگر از انواع نور بوده که با نام نور کاری نیز شناخته می‌شود. این نورها می‌توانند تنها محدوده خاصی را روشن کنند. به طور مثال نور چراغ مطالعه یا نور لامپ زیر کابینتی، یک نور وظیفه‌ای است.
 • نور تأکید کننده: از این نوع برای برجسته‌ کردن محیط‌های خاص استفاده شده و تنها یک نقطه خاص از پذیرایی روشن می‌شود. نور تأکید کننده در دکوراسیون‌ها بیشترین کاربرد و اهمیت را داشته و معمولاً بر روی یک نقطه از مکان تأکید دارد.

چراغ سقفی فلاش مونت چیست؟

چراغ‌های سقفی فلاش مونت مستقیماً بر روی سقف و بدون شکاف نصب شده و مناسب اتاق‌هایی با ارتفاع سقف کوتاه هستند.

نصب آنها با استفاده از سیم کشی موجود و خیلی آسان انجام می‌گردد و این چراغ‌ها کاملاً روی سطح سقف قرار می‌گیرند.

چراغ‌های سقفی فلاش مونت دارای مزایای دیگری نیز هستند:

 • نگهداری آنها آسان است، زیرا آنها گرد و غبار یا حشرات را در درون خود جمع نمی‌کنند.
 • برای سقف‌هایی با ارتفاع 2 تا 2.5 متر مناسب هستند.
 • در فضاهایی که افراد زیاد در آن حرکت می‌کنند مانند راهروها، کمدها، اتاق خواب‌ها، آشپزخانه‌ها نصب می‌گردد.
 • برای اتاق کودکان ایمن هستند.
 • طرح‌ها و مدل‌های زیاد و ارزانی دارد.

چراغ‌های سقفی نیمه فلاش مونت چیست؟

چراغ‌های سقفی نیمه براق با ساق کوتاه می‌باشند، بنابراین این چراغ‌ها تا حدودی از سقف آویزان هستند. این چراغ‌ها به‌عنوان مکمل با فاصله بین وسایل روشنایی دیگر و چراغ سقفی ال ای دی led نصب می‌شود. سبک این چراغ‌ها نور را به سمت بالا و پایین می‌تابانند.

از ویژگی‌های این چراغ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابل استفاده برای سقف‌هایی با ارتفاع بیش از 2.5 متر
 • ایده آل برای ورودی‌ها، سرسراها، اتاق خواب، راهرو، حمام، کمد، آشپزخانه.
 • قابل استفاده در سقف‌های کوتاه بالای میز ناهار خوری یا تخت.
 • الگوهای نوری روی سقف به ایجاد نورپردازی محیط کمک می‌کند.
 • دسترسی آسان برای تعویض لامپ‌ها.
 • مدل‌های زیاد این نوع از چراغ‌ها که به سبک‌های مختلف طراحی و ارائه شده‌اند.

نحوه ترکیب و تطبیق چراغ‌های سقفی

اغلب ما سبک خانه‌های مفهومی باز را دوست داریم، اما داشتن چندین اتاق یک چالش طراحی برای ما ایجاد می‌کند. چراغ‌های سقف باید با آویزهای آشپزخانه، لوستر اتاق غذاخوری و روشنایی اتاق نشیمن هماهنگ باشند. حتی در یک خانه سنتی، اتاق‌های مختلف به یک طرح منسجم طراحی دکوراتیو نیاز دارند.

حال برای جمع‌بندی طراحی نورپردازی خود، نکات طراحان حرفه‌ای ما را دنبال کنید:

 • از مبلمان و معماری خانه الهام بگیرید – ببینید شما یک کلبه مینیمالیستی، دنج، خانه رسمی، یا مدرن را دوست دارید؟
 • ارتفاع سقف خود را اندازه بگیرید تا بدانید چه نوع چراغ سقفی مناسب آن است.
 • چراغ سقفی نیازی به همخوانی و شباهت در همه اتاق‌ها ندارد – اما باید از نظر مقیاس، سبک و رنگ مشابه باشند.
 • چراغ‌های سقفی فوق‌العاده شیک و سبک‌های بسیار ساده را مخلوط نکنید.
 • اگر در خانه شما از درب تیره استفاده شده است، رنگ‌های پایان تیره مانند مشکی یا برنزی را انتخاب کنید.
 • انتخاب رنگ کروم، استیل براق یا مشکی با نقره‌ای در خانه باید با درب کروم همراه باشد.
 • برنج، طلایی و مشکی با درب‌های برنجی به زیبایی نمایش داده می‌شود.
 • جزئیات تزئینی مانند کریستال یا شمع‌ها را برای تداوم فضا نصب کنید.

سوالات متداول

1. چرا انتخاب چراغ سقفی مناسب برای خانه اهمیت دارد؟

انتخاب چراغ مناسب برای تمامی فضاهای خانه، علاوه بر مشخص کردن سطح روشنایی، در بحث زیبایی‌شنایی نیز تأثیر مستقیم دارد. انتخاب لامپ مناسب می‌تواند فشار روی چشم‌ها و همچنین سردرد و خستگی چشم را نیز کاهش دهد. انجام کارها در روشنایی و نور کافی، راحت‌تر بوده و ظاهر فضا را از نظر اندازه نیز تغییر می‌کند.

2. بهترین چراغ سقفی برای پذیرایی کدام است؟

لامپ‌های ال‌ای‌دی، بهترین و مناسب‌ترین چراغ‌ها برای روشنایی پذیرایی هستند. این نوع لامپ‌ها با تأمین روشنایی کافی، مصرف کم و عمر طولانی، محبوبیت زیادی دارند.

3. مهم‌ترین توصیه در زمان خرید چراغ سقفی پذیرایی چیست؟

توصیه می‌شود برای کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف برق، کیفیت بهتر و در نهایت کاهش آسیب‌های محیط زیستی، لامپ‌های قدیمی را با لامپ‌های LED تعویض کرد.

شما می‌توانید چراغ سقفی مورد علاقه خود را از میان محصولات روشنایی نوران انتخاب و یا با کارشناسان ما در نزدیکترین شعبه نوران برای مشاوره تماس بگیرید.

سورس: ای الی

4 پاسخ

 1. برای طراحی نورپردازی سالن پذیرایی ما از چند نوع چراغ سقفی ال ای دی استفاده کردیم واقعا عالی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب