• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  نورپردازی اتاق های منزل ؛ راهکارهای مدرن و کارآمد

  خیلی از علاقه مندان به دنیای دکوراسیون داخلی دوست دارند هر از چندگاهی برای تنوع و همگام شدن با مدهای روز دنیا در محل زندگیشان تغییراتی ایجاد کنند.اما شاید در ابتدای کار به چند سوال برخورد کنند که احتمالاً برای همه ما پیش آمده است!

  سوال اول اینجاست که اصلاً باید چه چیزی را تغییر داد؟ آیا صرفاً تعویض لوازم منزل، ما را به هدفمان می رساند یا روشهای موثرتر و به صرفه تری هم وجود دارد؟ آیا تغییر سبک نورپردازی اتاق تاثیری در جلوه آن خواهد داشت؟ در کل چه اقداماتی در این زمینه می تواند تاثیرگذار باشد؟

  یک اتاق جذاب و روشن

  با ما در این مقاله همراه باشید تا ببینید که می توان با هزینه ای بسیار کمتر به نتیجه مطلوب نزدیک و نزدیک تر شد!

  نورپردازی معمارانه

  برای زیباتر شدن ظاهر منزلتان قبل از آن که به دنبال خرید لوازم جدید باشید، بهتر است به فکر تقویت نور و روشنایی آن محیط باشید.نورپردازی خوب نمایانگر سطح کیفیت طراحی داخلی منزل شماست و نکته مهم اینجاست که می توانید با هزینه نسبتاً کمتری، یک تحول بزرگ و مثبت ایجاد کنید.

  پیش گفتار

  در بحث اهمیت نور در طراحی داخلی می بایست به این نکته توجه کرد که بدون یک نورپردازی صحیح، معماری های خاص فضای شما،جلوه های هنری و تمام آن چه برای زیبایی محیط شما به کار رفته،در نمای ساختمان شما عملاً بی اثر خواهد بود. به یاد داشته باشید که یک نورپردازی اصولی و هماهنگ با محیط منزل شما می تواند همانند یک ارکستر زیبا و موزون برای شما لذت بخش باشد!

  “حقیقت این است که هر 5 تا 10 سال مد های روشنایی تغییر می کند و به روز می شود.” این جمله از زبان خانم ملیسا کیلگر، کارشناس نورپردازی در گالری فرگوسن انگلستان است.پس اگر این مدت از آخرین تغییرات در سبک روشنایی منزلتان گذشته، بهتر است به فکر به روز رسانی آن ها باشید تا بتوانید از آخرین قابلیت های آن بهره مند شوید درست مثل اپلیکیشن های تلفن همراهتان!

  نوع تجهیزات روشنایی،جانمایی آن ها و طرز کارکردشان سه فاکتور مهم برای بهبود نورپردازی محیط شماست. اما پیشنهاد می کنیم قبل از آن که دست به کار شوید، حتماً 5 سوال زیر را از خودتان بپرسید.

  آیا نقاط خاصی را نورپردازی کرده ام؟

  هنگامی که وضعیت نور منزل را بررسی می کنید به این موضوعتوجه کنید که نورپردازی یک هنر محسوب می شود که می تواند شمای کلی اتاق شما را خوب یا بد جلوه دهد.پس سعی کنید که این کار را به خاص ترین شکل ممکن انجام دهید و در نقاطی از نور استفاده کنید که به چشم بیاید.همان طور که در تصویر بالا می بینید استفاده از یک لوستر در محیطی مانند حمام اگرچه غیرمنتظره است اما جلوه ی خاص و زیبایی به آن بخشیده.در مجموع بکوشید نقاط و تجهیزات غیر منتظره ای را برای روشنایی و جلب توجه بیننده انتخاب کنید.

  استفاده از لوستر در مکان های خاص منزل

  یک پیشنهاد برای نورپردازی خاص

  همان طور که در تصویر می بینید برای روشنایی سقف فضای استوانه ای شومینه از نور مخفی استفاده شده که همراه با چراغ های توکار سقفی بکار رفته در اطراف آن نمایی زیبا خلق کرده است.پس همیشه برای نورپردازی، فضای فوقانی شومینه منزلتان را فراموش نکنید!

  طراحی نور مخفی

   نورپردازی اتاق با تکنیک نقاشی نور

  یک راه دیگر برای داشتن یک اتاق شگفت انگیز استفاده از تکنیک نقاشی نور است.همان طور که ملاحظه می کنید استفاده از نوارهای LED در پایین ترین قسمت اپن و کابینت های آشپزخانه و نیز استفاده از نور در قفسه ها و بکارگیری سه چراغ آویز کاسه ای شکل برای بهبود نمای پیشخوان،جلوه ای فوق العاده از یک آشپزخانه مدرن را در این منزل رقم زده است.

  نقاشی نور

  استفاده از نور مخفی و نور روی دیوار

  در این تصویر استفاده از LED آبی رنگ به صورت نور مخفی در سقف کاذب و در امتداد عمودی دیوار، ابعاد تازه ای به زیبایی اتاق بخشیده است.در این عکس هم به خوبی قابل مشاهده است که نور ال ای دی بکار رفته بر روی دیوار باعث شده تا سنگ زیبای استفاده شده در آن خودنمایی کند و بیشتر به چشم بیاید و این همان چیزی است که شما می خواهید! یعنی برجسته کردن قسمتهای زیبای منزل با کمک گرفتن از تکنیک های نور و روشنایی!

  نور مخفی روی دیوار

  چراغ زیر کابینتی

  در تصویری که در پایین مشاهده می کنید با استفاده از چراغ های زیر کابینتی و داخل کابینتی فضای آشپزخانه به سبکی مجلل روشن شده است.به اعتقاد خانم کیلگر استفاده از نورهای غیر مستقیم ( Indirect lighting ) در نورپردازی مدرن می بایست به یک قانون تبدیل گردد!

  نورپردازی کابینت

  آیا از تمام لایه های نورپردازی استفاده شده است؟

  یک اتاق ایده آل از نظر روشنایی بایستی 3 لایه نورپردازی داشته باشد. عمومی،وظیفه ای و برجسته.

  تصویر اتاق خوابی که در بالا ملاحظه می کنید هر سه لایه را دارا می باشد و به همین دلیل است که در اولین نگاه نظر شما را به خود جلب می کند.

  در این اتاق از لوستر به عنوان لایه روشنایی عمومی(بالاسری)،از آباژورها برای نورپردازی وظیفه ای و از چراغ های توکار نیز برای نورپردازی برجسته روی دیوار و تابلوهای هنری استفاده شده است.

  اتاق مدرن با نورپردازی لایه لایه

  یک پیشنهاد برای نورپردازی لایه لایه

  در هنگام تهیه چراغ برای اتاق موردنظر خود به دکوراتیو بودن و یا نبودن آن توجه کنید. به عنوان مثال در این راهرو، آباژورهای پیچ شده به دیوار نقش دکوراتیو و هنری داشته و از لوستر هم برای تامین نور عمومی محیط استفاده شده است و همان گونه که می بینید تمامی تجهیزات روشنایی از لحاظ رنگ با یکدیگر تناسب داشته و علاوه بر آن با تم کلی اتاق نیز همخوانی دارند.

  چراغ های دکوراتیو

  این آشپزخانه دارای چندین لایه مختلف نورپردازی است.چراغ های توکار وظیفه روشنایی عمومی فضا را بر عهده دارند،چراغ های آویز روی اپن و سینک را نورپردازی می کنند و نورهای زیرکابینتی و بالای کابینتی هم بار نورپردازی وظیفه ای را به دوش می کشند.

  نورپردازی اتاق با چراغ توکار

  آیا از چراغ دیمر دار استفاده کرده ام؟

  برای یک نورپردازی مطلوب لازم است که از یک دیمر استفاده کنید.دیمر یک وسیله ضروری و نسبتاً ارزان است که شما را در کنترل کیفیت و کمیت نور محیط موردنظرتان یاری می کند. لازم به ذکر است شما می توانید از یک سیستم دیم کلی برای منزل استفاده کرده و یا باکس های دیمر مجزا در هر اتاق در نظر بگبرید و یا اینکه از چراغ های دیمر دار برای کنترل میزان نور استفاده کنید.

  خانم کیلگر در این باره می گوید:”به نور مانند یک رادیو نگاه کنید. شما قطعاً دوست ندارید که تنها یک موج رادیو داشته باشید! روشنایی هم به همین صورت است و باید این قابلیت را داشته باشد که از لایه ای با یک کاربرد به لایه ای با کاربرد متفاوت تغییر کند.”

  استفاده از دیمر

  موسسه نور و روشنایی ایالات متحده طی پژوهشی اعلام کرده که استفاده از یک سوییچ دیمر سالانه به مبلغ 30 دلار هزینه های برق شما را کاهش می دهد.

  یک پیشنهاد برای استفاده از دیمر

  برای این که بیشترین بازدهی را از چراغ های اتاق دریافت کنید،می توانید یک لامپ با حداکثر توان مصرفی ممکن را به کار گرفته و با بستن دیمر روی آن، از میزان نور دلخواهتان بهره مند شوید.بهتر است از دیمر، هم برای روشنایی عمومی(بالاسری) و هم برای چراغ های توکار اتاق استفاده کنید.

  خانم کیلگر در این باره می گوید:”یک مزیت دیگر دیمر این است که با دیم کردن 50 درصدی نور چراغ علاوه بر اینکه به میزان 40 درصد در مصرف برق صرفه جویی می کنید، طول عمر لامپ منزلتان را نیز افزایش خواهید داد.”

  صرفه جویی با استفاده از دیمر

  آیا از چراغ های مدرن و به روز استفاده کرده ام ؟

  نورپردازی واحد مسکونی

  پروژه نورپردازی واحد مسکونی – نوران

  امروزه طراحان دکوراسیون داخلی بر این باورند که یکی از سریعترین راه ها برای بهبود سیمای منزل، استفاده از تجهیزات روشنایی دکوراتیو و هنری است.

  همان گونه که در اتاق خواب بالا شاهد هستید استفاده از تم رنگی سفید در طراحی دکوراسیون و بکارگیری یک چراغ آویز مدرن دوطبقه،منظره اتاق را کاملا تحت تاثیر قرار داده و سبک و سیاقی مدرن به آن بخشیده است.

  چراغ های روشنایی را به صورت ترکیبی از سبک های کلاسیک و مدرن انتخاب کنید.مثلاً در تصویر بالا استفاده از یک لوستر ستاره ای برای روشنایی عمومی و استفاده از آباژورهای رومیزی و دیوارکوب هایی که با شمع روشن شده اند،تلفیق زیبایی از سبک های مدرن و کلاسیک نورپردازی را رقم زده است.

  نورپردازی تلفیقی

  نورپردازی اتاق با استفاده از لوستر کریستال

  بر خلاف عقیده عموم ،لوسترهای کریستال و شیشه ای هنوز هم یک گزینه پرطرفدار محسوب می گردد.در تصویری که می بینید استفاده از لوستر کریستالی علاوه بر تزئین نمای اتاق نظرها را به سمت چراغ های نور مخفی کار شده در سقف نیز جلب می کند.

  لوستر کریستال

  استفاده از چراغ های آویز خطی به صورت چندتایی در کنار هم همان طور که در تصویر بالا مشهود است جلوه ای منحصربفرد به اتاق شما داده و نظم خاصی به محیط می بخشد.این نوع چراغ های آویز چون دارای کابل هایی با ارتفاع قابل تنظیم می باشند،بسیار کارآمد هستند.در ادامه دو نمونه با کیفیت از این نوع آویز ها با برند نوران به شما معرفی می گردد.

  نورپردازی اتاق با چراغ آویز خطی

  چراغ آویز مدل C166-1 نورانخرید آنلاین

  مشخصات چراغ آویز C166-1
  چراغ آویز C166-1 نوران

  چراغ آویز مدل C143 نورانخرید آنلاین

  مشخصات چراغ آویز C143
  چراغ آویز C143 نوران

   

  آیا نورپردازی اتاق من متمرکز است؟

  نخست تعریفی از طراحی روشنایی ارائه می کنیم.طراحی روشنایی درباره تعیین نقاط استراتژیک برای قرار دادن تجهیزات روشنایی و انتخاب صحیح آن ها با توجه کاربرد مدنظر ما می باشد. در راستای این تعریف ، استفاده از نور مخفی توجهات را به سوی خود جلب کرده و به لایه لایه شدن روشنایی اتاق شما کمک بزرگی می کند.

  تاثیر نور مخفی در نورپردازی

  یک پیشنهاد برای نورپردازی متمرکز

  یک ایده برای جذاب تر کردن اتاقتان این است که نقاط خاصی(مانند آینه،تابلو و…) را روی دیوار انتخاب کرده و تجهیزات روشنایی را مستقیماً برای روشن کردن آن نقاط به کار بگیرید.در تصویر بالا از دو عدد چراغ بالا آینه ای نوران با خلاقیت خاصی در کنار آینه استفاده شده که هم نور بیشتری را ساطع کند و هم زیبایی آینه را دوچندان نشان دهد.

  نورپردازی اتاق غذاخوری

  به خاطر داشته باشید که برای یک نورپردازی متمرکز صحیح و اصولی باید قواعد مربوط به استفاده از هر نوع چراغ روشنایی را بدانید.به طور مثال چراغ آویزی که قرار است روی میز غذاخوری شما را روشن کند باید بین 75 تا 90 سانتی متر از میز فاصله داشته باشد و عرض آن هم بایستی به اندازه نصف عرض میز شما باشد.

  لازم به ذکر است شما علاقه مندان برای آگاهی کامل از اطلاعات مربوط به چراغ های آویز می توانید مقاله راه های انتخاب بهترین چراغ آویز را مطالعه و از مطالب آن در جهت یک خرید آگاهانه استفاده کنید.

  ارتفاع مناسب چراغ آویز

  مزیت چراغ های ریلی

  چراغ های ریلی بنابر اعلام سازمان روشنایی ایالات متحده بهترین گزینه برای نورپردازی متمرکز و قوی می باشد.قابلیت انعطاف این چراغ ها برای استفاده در جهات گوناگون آن ها را برای نورپردازی وظیفه ای کاملاً ایده آل ساخته است.اگرچه این نوع روشنایی در فروشگاه ها و محیط های تجاری کاربرد بیشتری دارد اما همان طور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید می توان به خوبی از آن ها در منزل استفاده کرد.

  چراغ ریلی مدرن

  جمع بندی

  در پایان باید اضافه کنیم که برای به روز رسانی نورپردازی اتاق های منزل می بایست نکات فوق را با توجه به نوع سبک خانه و متراژ فضای موجود در نظر گرفت و راهکارهای ارائه شده را به نوعی بومی سازی کرد.با در نظر گرفتن تمامی این فاکتورها اکنون وقت آن رسیده که دست به کار شوید.فراموش نکنید که به دنبال چراغ هایی با کیفیت مطلوب باشید! مانند همیشه در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و مشاوره،کارشناسان ما آماده کمک به شما عزیزان هستند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *